Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma stałymi wydatkami, dlatego przedsiębiorcy nie zawsze dysponują środkami umożliwiającymi im jednorazową zapłatę za jakieś dobro. W takiej sytuacji bardzo kusząco brzmi opcja zakupu na raty, z której jednak wielu przedsiębiorców rezygnuje obawiając się, że nie będą mogli zaliczyć wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodu. Te wątpliwości są niesłuszne.
Od 2016 roku każdy przedsiębiorca, który dokonuje zakupu jakiegoś dobra na raty, ma prawo zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu całą kwotę widoczną na fakturze, bez względu na to, czy opłacił ją w całości, czy też będzie to robić etapami. To bardzo istotna zmiana w stosunku do tego, co obowiązywało wcześniej, kiedy to przedsiębiorca musiał wykazać, że opłacił fakturę kosztową.
Dla fiskusa nie ma znaczenia ani długość okresu spłaty ratalnej, ani wysokość samych rat. Liczy się tylko ostateczna kwota do zapłaty widniejąca na fakturze. Przedsiębiorca może ją wpisać do księgi przychodów i rozchodów (kwota netto) i odliczyć z tego tytułu podatek dochodowy, jak również doliczyć cały podatek VAT (o ile jest vatowcem).
Co więcej, jeśli zakupione dobro zostało włączone do środków trwałych przedsiębiorstwa, podlega normalnym odpisom amortyzacyjnym. Znów – nie ma znaczenia, czy zakup został opłacony w całości, czy płatność została rozłożona na raty. Liczy się finalna cena danej rzeczy widniejąca na fakturze.
Ważne!
Przedsiębiorca spłacający raty według harmonogramu nie może oczywiście zaliczać tych wydatków w poczet kosztów, ponieważ doszłoby w ten sposób do podwójnego odliczenia.
Zdecydowana większość sklepów oferuje już tzw. raty 0%, a więc zakup rzeczy w systemie ratalnym nie jest obciążony naliczanymi odsetkami. Jednak jeśli tak się zdarzy, wówczas same odsetki również stanowią koszt przedsiębiorcy i mogą zostać odliczone. O ile przedsiębiorca jest w stanie udowodnić, że rzeczywiście je opłacił – dowodem może być wyciąg z konta, z którego były dokonywane przelewy oraz harmonogram spłaty rat, w którym została wymieniona kwota odsetek.
Odsetki od rat należy zaliczyć do pozostałych wydatków i wpisać je w kolumnie 13 księgi przychodów i rozchodów. Wówczas zostaną one normalnie zaksięgowane i przedsiębiorcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia odsetek od podatku dochodowego.
Jak widać przedsiębiorcy nie muszą się obawiać zakupów na raty. W sytuacji, gdy firma ma okresowe trudności finansowe, a musi zainwestować w np. nowy komputer, jest to bardzo korzystne rozwiązanie, również z podatkowego punktu widzenia.