Wykonałeś błędny przelew do Urzędu Skarbowego? Sprawdź, jak wybrnąć z tej sytuacji

Marek Szydełko
03.10.2018

W dobie powszechnego dostępu do bankowości elektronicznej, wykonywanie przelewów nie stanowi już żadnego problemu. Każdy przedsiębiorca regularnie wysyła pieniądze na konto Urzędu Skarbowego, rozliczając się z podatku dochodowego oraz ewentualnie podatku VAT (jeśli jest vatowcem). A gdy dojdzie do pomyłki i środki np. zostaną przelane na złe konto? W naszym poradniku podpowiadamy, co należy zrobić w takiej sytuacji. Wszystko zależy od rodzaju pomyłki.

Przelew trafił do urzędu, ale na złe konto

Do takich pomyłek dochodzi dość często. Przedsiębiorcy z rozpędu przelewają środki np. z tytułu podatku dochodowego na konto dla rozliczeń z podatku VAT i odwrotnie. Najważniejsze jest to, aby nie liczyć, że urzędnicy sami naprawią błąd. Przedsiębiorca wciąż będzie musiał zapłacić podatek, a z tytułu drugiego zobowiązania powstanie nadpłata.

W takiej sytuacji najlepiej będzie po prostu jeszcze raz przelać należy podatek na właściwe konto, a następnie zwrócić się pisemnie do urzędu o zwrot nadpłaconej kwoty. Można również złożyć wniosek o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań.

Innym rozwiązaniem będzie pisemne upomnienie się o przeksięgowanie środków z jednego konta na drugie. Nie polecamy tego jednak, ponieważ urząd może działać opieszale, w efekcie czego przedsiębiorcy zostaną naliczone karne odsetki z tytułu nieopłaconego w terminie podatku.

Przelew trafił do niewłaściwego urzędu

Taki błąd zdarza się praktycznie tylko początkującym przedsiębiorcom, którzy jeszcze nie zapamiętali, który Urząd Skarbowy jest dla nich właściwy (a w mieście działa ich kilka). W takiej sytuacji procedura jest dość prosta. Należy jak najszybciej zwrócić się do urzędu z pisemną prośbą o przelanie pieniędzy na konto właściwej jednostki – tę drugą warto natomiast poinformować o swojej pomyłce.

Można także ponownie przelać podatek na konto właściwego urzędu, jednocześnie składając wniosek o zwrot nienależnie pobranych środków do omyłkowo wskazanej jednostki.

Rada

W piśmie kierowanym do Urzędu Skarbowego trzeba podać jak najwięcej szczegółów dotyczących pomyłki, wskazując również numer konta do wpłaty, jeśli podatnik wnioskuje o zwrot pieniędzy.

Nadpłata lub niedopłata podatku dochodowego

Jeśli przedsiębiorca się pomylił i przelał na konto Urzędu Skarbowego zbyt wysoką kwotę podatku dochodowego, wówczas najlepiej będzie odliczyć ją sobie przy okazji wypełniania kolejnej deklaracji podatkowej – wówczas po prostu przelewamy urzędowi kwotę pomniejszoną o wartość nadpłaty.

Ważne

Jeśli jednak przedsiębiorca chciałby otrzymać zwrot nadpłaconej kwoty, wówczas będzie to możliwe dopiero po złożeniu rocznego zeznania podatkowego!

W sytuacji, gdy przedsiębiorca się pomylił i przelał na konto urzędu zbyt małą kwotę podatku, musi jak najszybciej uzupełnić niedopłatę, po prostu wykonując drugi przelew na to samo konto. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ może się to skończyć naliczeniem karnych odsetek.

A co z podatkiem VAT? Tutaj sprawa jest dość prosta. Nadpłacony podatek może zostać zaliczony na poczet przyszłego rozliczenia lub zwrócony podatnikowi na jego pisemny wniosek. Niedopłatę trzeba natomiast jak najszybciej uregulować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie