Wykonałeś błędny przelew do Urzędu Skarbowego? Sprawdź, jak wybrnąć z tej sytuacji

W dobie powszechnego dostępu do bankowości elektronicznej, wykonywanie przelewów nie stanowi już żadnego problemu. Każdy przedsiębiorca regularnie wysyła pieniądze na konto Urzędu Skarbowego, rozliczając się z podatku dochodowego oraz ewentualnie podatku VAT (jeśli jest vatowcem). A gdy dojdzie do pomyłki i środki np. zostaną przelane na złe konto? W naszym poradniku podpowiadamy, co należy zrobić w takiej sytuacji. Wszystko zależy od rodzaju pomyłki.

Przelew trafił do urzędu, ale na złe konto

Do takich pomyłek dochodzi dość często. Przedsiębiorcy z rozpędu przelewają środki np. z tytułu podatku dochodowego na konto dla rozliczeń z podatku VAT i odwrotnie. Najważniejsze jest to, aby nie liczyć, że urzędnicy sami naprawią błąd. Przedsiębiorca wciąż będzie musiał zapłacić podatek, a z tytułu drugiego zobowiązania powstanie nadpłata.

W takiej sytuacji najlepiej będzie po prostu jeszcze raz przelać należy podatek na właściwe konto, a następnie zwrócić się pisemnie do urzędu o zwrot nadpłaconej kwoty. Można również złożyć wniosek o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań.

Innym rozwiązaniem będzie pisemne upomnienie się o przeksięgowanie środków z jednego konta na drugie. Nie polecamy tego jednak, ponieważ urząd może działać opieszale, w efekcie czego przedsiębiorcy zostaną naliczone karne odsetki z tytułu nieopłaconego w terminie podatku.

Przelew trafił do niewłaściwego urzędu

Taki błąd zdarza się praktycznie tylko początkującym przedsiębiorcom, którzy jeszcze nie zapamiętali, który Urząd Skarbowy jest dla nich właściwy (a w mieście działa ich kilka). W takiej sytuacji procedura jest dość prosta. Należy jak najszybciej zwrócić się do urzędu z pisemną prośbą o przelanie pieniędzy na konto właściwej jednostki – tę drugą warto natomiast poinformować o swojej pomyłce.

Można także ponownie przelać podatek na konto właściwego urzędu, jednocześnie składając wniosek o zwrot nienależnie pobranych środków do omyłkowo wskazanej jednostki.

Rada

W piśmie kierowanym do Urzędu Skarbowego trzeba podać jak najwięcej szczegółów dotyczących pomyłki, wskazując również numer konta do wpłaty, jeśli podatnik wnioskuje o zwrot pieniędzy.

Nadpłata lub niedopłata podatku dochodowego

Jeśli przedsiębiorca się pomylił i przelał na konto Urzędu Skarbowego zbyt wysoką kwotę podatku dochodowego, wówczas najlepiej będzie odliczyć ją sobie przy okazji wypełniania kolejnej deklaracji podatkowej – wówczas po prostu przelewamy urzędowi kwotę pomniejszoną o wartość nadpłaty.

Ważne

Jeśli jednak przedsiębiorca chciałby otrzymać zwrot nadpłaconej kwoty, wówczas będzie to możliwe dopiero po złożeniu rocznego zeznania podatkowego!

W sytuacji, gdy przedsiębiorca się pomylił i przelał na konto urzędu zbyt małą kwotę podatku, musi jak najszybciej uzupełnić niedopłatę, po prostu wykonując drugi przelew na to samo konto. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ może się to skończyć naliczeniem karnych odsetek.

A co z podatkiem VAT? Tutaj sprawa jest dość prosta. Nadpłacony podatek może zostać zaliczony na poczet przyszłego rozliczenia lub zwrócony podatnikowi na jego pisemny wniosek. Niedopłatę trzeba natomiast jak najszybciej uregulować.

Porada: Sprawdź jak skutecznie reklamować firmę... tutaj →
szczegółowy plan działań

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Poradniki dla firm1
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.