Pieniądze na pierwszy biznes? Gdzie uzyskasz dofinansowanie?

Piotr Kowalczyk
13.06.2016

Ruszenie z biznesem jest bardzo łatwe – wystarczy zarejestrować firmę i znaleźć pierwszych klientów. To jednak tylko teoria. Praktyka bywa dużo mniej optymistyczna, bo okazuje się, że aby skutecznie wejść na rynek i zawalczyć z konkurencją, potrzebne są fundusze. Tych początkujący przedsiębiorcy często nie mają. Skąd zatem wziąć pieniądze na pierwszy biznes? Podpowiadamy, gdzie szukać dofinansowania.

Pieniądze z urzędu pracy

Jest to prosta forma uzyskania dofinansowania, ale ograniczona. Pieniądze na pierwszy biznes może dostać tylko osoba bezrobotna, która jest zarejestrowana w pośredniaku. W dodatku nie ma ukończonych 30 lat. Wyjątek stanowią kobiety, osoby niepełnosprawne i zagrożone trwałym bezrobociem.

Pamiętaj

Wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, czyli około 23 tysięcy złotych.

Dotacja jest bezzwrotna, o ile firma utrzyma się na rynku przynajmniej przez rok.

Pożyczka

W Polsce funkcjonuje system bardzo tanich pożyczek na rozwinięcie firmy, które są adresowane do absolwentów i studentów. Programowi patronuje Bank Gospodarstwa Krajowego i to on udziela pożyczek. Można dostać nawet 75 tysięcy złotych.

Pamiętaj

Pożyczka jest nisko oprocentowana – wynosi ono 0,25 stopy redyskontowej weksli NBP. Pożyczkę trzeba zwrócić w ciągu maksymalnie 7 lat.

Dla innowacyjnych start-upów

Jeśli masz naprawdę innowacyjny pomysł na biznes, to otwierają się przed Tobą szerokie możliwości uzyskania dofinansowania. Pierwsze jest udzielane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Można dostać nawet 200.000 euro, które w praktyce jest wkładem tzw. Inkubatora Technologicznego. Inkubator staje się inwestorem i może nabyć 50% udziałów w pomyśle. Inwestycja ta trwa maksymalnie 10 lat i po tym czasie przedsiębiorca musi już sam finansować rozwój projektu.

Funkcjonują też 3 programy prowadzone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, także adresowane do start-upów. Te programy to:

  • Starter
  • BizNEST
  • Platforma Startowa dla Nowych Pomysłów

Pierwsze dwa są oparte na idei preinkubacji. Pomysł przedsiębiorcy jest przez jakiś czas pod czujnym okiem ekspertów, a gdy ci uznają, że projekty wypali, biznesmen dostaje dofinansowanie na rozkręcenie firmy.

Platforma Startowa dla Nowych Przedsiębiorców to z kolei program adresowany do przedsiębiorców z Polski Wschodniej, którzy nie ukończyli 35. roku życia. W jego ramach firma jest prowadzona w lokalnym inkubatorze lub parku technologicznym, gdzie przedsiębiorca ma do dyspozycji wszystkie narzędzia. Po okresie próbnym firma może dostać dofinansowanie na dalszy rozwój.

Poza tym każdy przedsiębiorca, który uważa, że ma innowacyjny pomysł na biznes, może spróbować pozyskać kapitał prywatny, czyli znaleźć inwestora, który wykupi udziały w jego projekcie i zapewni mu finansowanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie