Kredyty hipoteczne to zobowiązania, które wymagają wielu formalności. Banki skrupulatnie weryfikują potencjalnych kredytobiorców i sprawdzają, czy będą oni w stanie spłacić pożyczki, które zazwyczaj opiewają na wysokie kwoty. W przypadku zobowiązania na nieruchomość wymagany jest zazwyczaj wkład własny, który dla banku będzie pewną formą zabezpieczenia. Czy jednak można starać się o kredyt hipoteczny nie mając oszczędności na taki wkład własny?
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym. Zazwyczaj zaciągany jest na okres od 5 do nawet 35 lat. Tak długi okres kredytowania uzależniony jest od kwoty kredytu, ponieważ może ona wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. To wpływa z kolei na szereg wymagań ze strony banku, które trzeba spełnić, by taki kredyt otrzymać. Oprócz zabezpieczenia w postaci hipoteki, banki żądają również wkładu własnego. Jego wysokość obecnie wynosi 20%, chociaż niektóre instytucje finansowe godzą się na dwukrotnie mniejszy. Gdzie więc szukać takich produktów finansowych? Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego wybierzesz na www.totalmoney.pl, gdzie porównasz oprocentowanie, RRSO i prowizje ofert wielu banków.
Chociaż przez wiele banków wymagany jest własny udział w nieruchomości, są ściśle określone sytuacje kiedy można tego uniknąć. Kredyt mieszkaniowy bez wkładu można otrzymać posiadając zabezpieczenie na innej nieruchomości. Jej wartość musi jednak przewyższać kwotę kredytu. Może to być mieszkanie, dom, a nawet działka. Osoby, które takiego zabezpieczenia nie posiadają, mogą podać nieruchomość bliskiej osoby, jednak wówczas będzie ona musiała przystąpić do kredytu.
Istnieje również możliwość zaciągnięcia pożyczki od dewelopera. Dotyczy to jedynie nieruchomości pochodzących z rynku pierwotnego. Wielu deweloperów, chcąc zyskać nowego nabywcę mieszkania, oferuje pożyczki, które są w stanie pokryć koszt wkładu własnego. Warto o taką możliwość dopytać dewelopera zanim podejmie się decyzję o kupnie nieruchomości.
Niektóre banki oferują kredyty hipoteczne z niskim wkładem własnym. To oznacza, że kredytobiorca może liczyć na wkład wynoszący 10%, ale będzie musiał zgodzić się na jeden warunek. Jest nim zazwyczaj dodatkowe ubezpieczenie. Niższy wkład własny to nie jest jednak rozwiązanie idealne. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że dopóki saldo kredytu nie spadnie poniżej 80%, wówczas trzeba będzie spłacać wyższe raty, co może znacznie obciążyć domowy budżet.
W przypadku kredytu hipotecznego ważne może okazać się wsparcie rodziny. Być może będzie możliwość otrzymania od bliskich darowizny, która zostanie przeznaczona na wkład własny. Warto wiedzieć, że jeśli osoby przekazujące takie wsparcie finansowe są z pierwszej grupy podatkowej, wówczas nie będzie konieczności płacenia od tej czynności podatku.
Artykuł partnera