Kiedy warto zmienić biuro podatkowe?

Mateusz Rąbalski
21.11.2018

Prowadzenie działalności gospodarczej zwykle wiąże się z koniecznością powierzenia spraw księgowych specjaliście. Małe firmy śmiało mogą poprzestać na usłudze świadczonej przez biuro księgowe. Jest to niedrogie, dość elastyczne rozwiązanie – zwłaszcza jeśli mówimy o usłudze internetowej. Współpraca z takim biurem niekoniecznie musi się jednak układać wzorcowo. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na zmianę biura podatkowego? Kilka z nich wymieniamy w naszym poradniku.

Błędy w rozliczeniach

Już pierwszy tego typu błąd powinien zapalić lampkę ostrzegawczą w głowie przedsiębiorcy. Jeśli podobne pomyłki się powtarzają, to nie ma się nad czym zastanawiać: czas zmienić biuro rachunkowe. W końcu te błędy mogą mieć fatalne konsekwencje dla firmy i np. narazić ją na konkretne straty finansowe. Wystarczy drobna pomyłka w rozliczeniu podatku, aby przedsiębiorca został wezwany do złożenia wyjaśnień i korekty – oczywiście dojdą do tego karne odsetki.

Brak wsparcia merytorycznego

Jakość biura podatkowego ujawnia się w momencie, gdy przedsiębiorca będzie musiał rozwiązać jakiś problem natury podatkowej. Na przykład: nie będzie mieć pewności, czy dany zakup może zostać rozliczony w ramach prowadzonej działalności. Dobra księgowość szybko sobie z tym poradzi i zadba o interes firmy. Jeśli zamiast tego biuro wykaże się niekompetencją, w efekcie czego przedsiębiorca będzie musiał we własnym zakresie wystąpić o interpretację podatkową, to taka usługa nie ma większego sensu.

Słaba komunikacja

Biuro podatkowe wynajmuje się po to, aby zdjąć ze swoich barków obowiązek samodzielnego zajmowania się sprawami księgowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca powinien się od tego całkowicie odciąć. Co jakiś czas może mieć jakieś pytanie z dziedziny księgowości czy chcieć dowiedzieć się, dlaczego została wyliczona taka a nie inna kwota zaliczki na podatek dochodowy. Biuro powinno umieć to jasno i wyczerpująco wytłumaczyć. Jeśli zamiast tego zasypuje przedsiębiorcę wypisami z ustaw lub w ogóle nie udziela informacji, należy zrezygnować z takiej usługi.

Brak nadzoru nad sprawami księgowymi

Niestety, wiele biur podatkowych (zwłaszcza internetowych) ogranicza się tylko do udostępnienia przedsiębiorcom narzędzia do wystawiania faktur sprzedażowych i przesyłania dokumentów zakupowych, na podstawie czego wyliczana jest wysokość podatku. To zdecydowanie za mało. Biuro powinno również z własnej inicjatywy kontaktować się z firmą i np. wytykać błędy w fakturowaniu lub wyrażać wątpliwości co do zasadności danego zakupu. Dzięki temu przedsiębiorca może mieć poczucie, że ktoś rzeczywiście czuwa nad jego sprawami księgowymi.

Ograniczona funkcjonalność

Jeśli biuro podatkowe nie udostępnia przedsiębiorcy narzędzia do np. rozliczania kilometrówki czy bieżącego nadzorowania wartości sprzedaży, to mamy tutaj do czynienia z mało funkcjonalnym rozwiązaniem. Wraz z rozwojem firmy będzie to coraz bardziej uciążliwe.

Zmiana biura podatkowego nie oznacza oczywiście konieczności zatrudnienia księgowego na etat czy przejścia pod skrzydła biura stacjonarnego. Nadal można korzystać z usługi internetowej, ale tym razem należy wybrać taką, która jest o wiele lepiej dopasowana do specyfiki biznesu i oczekiwań przedsiębiorcy. Cena abonamentu nie powinna być jedynym kryterium!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie