Jak wybrać wiarygodną firmę faktoringową?

Krzysztof Jagielski
14.10.2016

W Polsce usługi faktoringowe oferuje wiele podmiotów, zarówno wyspecjalizowanych, jak i takich, dla których faktoring stanowi działalność poboczną. Specyficzna terminologia i złożoność warunków umowy sprawiają, że często trudno odróżnić od siebie dobre i złe oferty. Na co powinniśmy zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego faktora?

Bank czy wyspecjalizowana firma?

Faktoringiem zajmują się nie tylko firmy, dla których stanowi on główny przedmiot działalności, ale również banki. Banki są stabilnymi i wiarygodnymi instytucjami o ugruntowanej sytuacji rynkowej. Przeciwnicy korzystania z faktoringu oferowanego przez banki zwracają jednak uwagę na to, że jest to dla nich działalność poboczna, więc rzadko kiedy są w stanie wykazać elastyczność niezbędną do tego, aby dopasować kształt umowy do indywidualnych potrzeb faktoranta.

Polski Związek Faktorów (PZF)

Najbardziej znaczące, a co za tym idzie najbardziej stabilne i wiarygodne firmy faktoringowe są zrzeszone w Polskim Związku Faktorów (PZF). Na stronie tej instytucji możemy znaleźć listę przedsiębiorstw będących ich członkami oraz podstawowe dane na ich temat. Obecność na liście i członkostwo w PZF stanowi gwarancję stabilności firmy. Wizyta na stronie związku daje możliwość szybkiego zorientowania się w rynku i wyselekcjonowania tych firm, których profil pasuje do naszych potrzeb.

Szukasz firmy faktoringowej? Dowiedz się więcej w serwisie Bibby Financial Services.

Warunki finansowania

Przeważnie wszelkie kwestie finansowe są podczas zawierania umowy faktoringowej regulowane przez osobny dokument, choć zdarza się również, że warunki finansowania znajdują się w treści umowy. W tym obszarze mieszczą się kwestie takie, jak metoda naliczania odsetek, limity koncentracji, okres finansowania, limity na odbiorców, etc. Parametry te różnią się w zależności od faktora. Przed wyborem konkretnej firmy powinniśmy sprawdzić, na ile pasują do profilu naszego przedsiębiorstwa. Wiarygodna firma faktoringowa powinna przedstawić nam umowę, w której wszystkie te kwestie są dokładnie doprecyzowane, zrozumiałe i nie zawierają nieostrych pojęć, które mogłyby w przyszłości stanowić punkt sporny pomiędzy stronami umowy.

Sposób wykonywania usługi

Przed wyborem firmy faktoringowej powinniśmy zapoznać się również ze sposobem, w jaki podmiot ten ma zamiar realizować usługę. Np. czy naszą sprawą będzie zajmować się jedna, konkretna osoba, czy też w imieniu firmy występować będą różni pracownicy (ta pierwsza opcja jest zdecydowanie bardziej korzystna), czy faktor zamierza monitorować spłaty naszych klientów, a jeśli tak to w jaki sposób. Wyspecjalizowane firmy faktoringowe często nie tylko udzielają faktorantom finansowania, ale również pomagają zarządzać należnościami, co może stanowić nieocenioną pomoc. Wiele firm faktoringowych posiada również programy ochrony należności, udostępniając faktorantom swoje zasoby i doświadczenie w zakresie egzekwowania wierzytelności bez wchodzenia na drogę sądową.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie