Indywidualny rachunek składkowy – ważne udogodnienie dla przedsiębiorców

Piotr Kowalczyk
22.09.2017

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek odprowadzać składki ZUS. Trzeba to robić co miesiąc i zlecić 3 lub 4 przelewy na konta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to dość irytujące, a na pewno czasochłonne. Mamy dobrą informację dla przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2018 roku wszystko się zmieni.

Jak jest teraz?

Obecnie przedsiębiorca wykonuje do ZUS kilka przelewów w miesiącu – w dodatku każdy na inne konto. Osobne rachunki posiadają składki na:

  • Ubezpieczenia społeczne,
  • Ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Cała procedura nie jest może szczególnie uciążliwa na co dzień, ale prawdziwe problemy zaczynają się w momencie, gdy przedsiębiorca popełni błąd w swoim identyfikatorze (najczęściej jest to numer NIP).

Wówczas ZUS nie ma możliwości szybkiej weryfikacji, czy płatnik rzeczywiście dokonał przelewu – składki od wszystkich płatników są bowiem przyjmowane na te same konta. Ustalenie tożsamości przedsiębiorcy jest więc czasochłonne.

Poza tym już dawno minęły czasy bezpłatnych przelewów. Większość banków pobiera od przedsiębiorców opłaty, dlatego każdy kolejny przelew w jakimś stopniu obciąża budżet firmy. Nie są to oczywiście duże kwoty, ale sam fakt konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków jest dość frustrujący.

Jak będzie?

Ten dość absurdalny system przestanie obowiązywać 1 stycznia 2018 roku. Wtedy w życie wejdzie indywidualny rachunek składkowy. Każdy przedsiębiorca otrzyma przypisany do siebie numer konta, na które będzie przelewać wszystkie składki – bez podziału na zdrowotną, emerytalną itd. To duże ułatwienie, a przede wszystkim sposób na uporządkowanie kwestii indywidualnych należności z tytułu składek do ZUS.

Nowy system wyeliminuje problem długotrwałego wyjaśniania pomyłek, a także pozwoli ZUS skuteczniej i szybciej wychwytywać opóźnienia w opłacaniu składek. Jeśli Zakład stwierdzi zaległości, to w pierwszej kolejności regulowane będą te najstarsze, a nie – jak ma to miejsce obecnie – te wybrane przez płatnika.

Oczekuj listu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi do końca 2017 roku dostarczyć płatnikom listy polecone z numerami indywidualnych rachunków składkowych. Jeśli posiadasz konto w systemie teleinformatycznym ZUS, to ta informacja zostanie na nim udostępnienia. Co w sytuacji, gdy list z jakichś powodów nie dotrze?

Wówczas trzeba jak najszybciej skontaktować się z właściwym oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ważne jest, aby zrobić to jeszcze przed terminem opłacenia należnych składek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie