Pomnażanie majątku dla wielu ludzi jest ważnym życiowym celem. Jedni otwierają kolejne biznesy, inni nabywają papiery wartościowe, niektórzy wolą inwestować w złoto lub zakładać lokaty oszczędnościowe, a ci bardziej odważni wybierają hazard. Jednak czy na pewno można to nazwać odwagą?
Zacznijmy od doprecyzowania czym jest hazard. Otóż mianem tym określa się gry, w których o wygranej lub przegranej decyduje zrządzenie losu. Oczywiście w niektórych przypadkach (np. gry karciane) mają znaczenie również umiejętności gracza czy wiedza na temat danej dziedziny (m. in. zakłady sportowe). Jednak co najważniejsze, ich nieodłącznym elementem są pieniądze. Każdy z uczestników obstawia dane zdarzenie i do ostatniej chwili nie ma pewności, jaki będzie rezultat. W pewnym sensie loterie czy konkursy też można uznać za „łagodną” odmianę hazardu. Zwłaszcza, gdy wygrana to wielkie pieniądze.
Niewątpliwie hazard jest jednym ze sposobów, który pozwala na zdobycie pieniędzy. Czasem nawet i ogromnych sum. Wiąże się to jednak z podejmowaniem dużego ryzyka. Nie tylko można w jednej chwili stracić wszystko, co się postawiło, ale również wpaść w bardzo zdradliwy nałóg. Podejmowanie ryzyka wiąże się z adrenaliną, a to może silnie uzależniać. Każde uzależnienie to prosta droga do zrujnowania życia sobie i najbliższym. Rozwiewając wątpliwości - nie każdy, kto korzysta z tego typu rozrywek musi stać się nałogowcem. W dodatku przez dłuższy czas każdemu wydaje się, że w bez problemu może przestać grać. Dokładnie jak w przypadku innych uzależnień. Granica jest jednak bardzo cienka. Szczególnie, gdy na początku szczęście sprzyja i ilość wygranych jest większa niż porażek. W efekcie gracz odnosi wrażenie, że dobra passa już nie przeminie.
Chcąc wygrywać więcej i szybciej się wzbogacać, grywa coraz częściej, a także podnosi stawki. W końcu przychodzi moment pierwszej przegranej. Osoba silnie uzależniona zaczyna korzystać z oszczędności, sprzedawać wartościowe przedmioty, a nawet pożyczać pieniądze. Zupełnie traci kontrolę nie tylko nad swoim portfelem, ale również całym życiem.
Hazard sam w sobie nie jest zły, jednak stanowi duże zagrożenie, zwłaszcza dla osób niestabilnych i niedojrzałych emocjonalnie, łatwo ulegających wpływom czy z niską samooceną. Choć co niektórym udaje się niejednokrotnie wygrywać, zdobyć pokaźną sumę i w odpowiednim momencie zakończyć grę, takich przypadków jest naprawdę niewiele. Im dłużej i częściej się gra, tym większe jest ryzyko popadnięcia w nałóg.
Mając na uwadze wspomniane aspekty i stopień ryzyka, z jakim wiąże się hazard, można wnioskować, że nie jest to rozsądna droga do bogactwa. Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest wybrać złoto inwestycyjne lub dobrze przemyśleć plan oszczędnościowy.
Artykuł sponsorowany