Czy ryczałt 20% się opłaca?

Marek Szydełko
31.10.2018

Przedsiębiorca zakładający działalność gospodarczą ma możliwość wyboru formy opodatkowania. W Polsce zdecydowanie najpopularniejsza jest skala podatkowa (18% lub 32%), dzięki której firma może np. odliczać różne wydatki związane z prowadzeniem działalności. Na przeciwległym biegunie znajduje się natomiast ryczał 20%. Panuje powszechne przekonanie, że ta forma opodatkowania się nie opłaca, co nie jest wcale takie oczywiste. W naszym poradniku opisujemy sytuację, gdy wybór ryczałtu 20% jest jak najbardziej korzystny.

Brak kosztów prowadzenia działalności przy wysokich przychodach

Taka sytuacja, choć oczywiście bardzo rzadka, może się zdarzyć. Załóżmy, że Jan Kowalski prowadzi firmę, która generuje duże przychody, ale jednocześnie działalność nie skutkuje powstawaniem prawie żadnych kosztów. Przykładem może być sklep internetowy prowadzony w prywatnym mieszkaniu. Kosztem przedsiębiorcy będzie tylko bieżąca obsługa informatyczna.

W takiej sytuacji wybór skali podatkowej nie jest do końca opłacalny. Zwłaszcza wtedy, gdy sklep generuje tak duże przychody, że przedsiębiorca wpada w drugi próg podatkowy (32%). Wybierając ryczałt 20% zapłaci więc wyraźnie niższy podatek.

Co z podatkiem liniowym?

Oczywiście analizują przytoczony przykład od razu nasuwa się myśl, że korzystniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy mogłoby być przejście na podatek liniowy, gdzie stawka daniny na rzecz państwa wynosi 19%. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie firmy są dopuszczone do skorzystania z tej formy opodatkowania.

W oparciu o podatek liniowy nie mogą się rozliczać np. osoby samozatrudnione, czyli świadczące usługi na rzecz byłego pracodawcy po przejściu na własną działalność gospodarczą. Podatek liniowy wyklucza również możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, co w wielu sytuacjach może być bardzo niekorzystne (np. małżonek osiągający wysokie dochody wpadnie w drugi próg podatkowy).

Ryczałt ma swoje zalety, ale i wady

Opodatkowanie działalności gospodarczej ryczałtem, i to bez względu na wysokość podatku, nie jest oczywiście idealnym rozwiązaniem. Przedsiębiorca nie tylko traci możliwość odliczania kosztów, ale także musi skrupulatnie pilnować limitu przychodów – pamiętajmy, że po przekroczeniu kwoty 150 tysięcy euro w danym roku podatkowym, firma nie może się już rozliczać ryczałtem.

Niewątpliwą zaletą ryczałtu jest natomiast znaczne uproszczenie procesu księgowania operacji w ramach działalności. Przedsiębiorca nie musi np. prowadzić Księgi Przychodów i Rozchodów, co będzie bardzo korzystne dla małych, jednoosobowych firm.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie