Szkolenia BHP dla pracowników administracyjno-biurowych: przepisy a zdrowy rozsądek

Krzysztof Jagielski
10.12.2019

Po zmianie treści Kodeksu Pracy pracownicy administracyjno-biurowi zostali częściowo wykluczeni z grona osób, które podlegają obowiązkowym okresowym szkoleniom BHP. Niektórzy pracodawcy przyjęli to z dużym entuzjazmem, widząc w tym szansę na spore oszczędności. Warto jednak spojrzeć na ten problem nieco szerzej. Pracownicy administracyjno-biurowi również powinni być regularnie szkoleni z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ponieważ także są narażeni na szereg czynników ryzyka.

Co mówią przepisy?

Zajrzyjmy do znowelizowanego w 2018 roku Kodeksu Pracy, który zaczął obowiązywać od stycznia 2019 roku. Czytamy w nim, że w przypadku pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Co to oznacza w praktyce? Zwolnienie większości pracowników administracyjno-biurowych z obowiązku uczestniczenia w okresowych szkoleniach BHP. Zwracamy natomiast uwagę, że w tym przepisie znalazła się również informacja, iż szkolenie dla przedstawicieli tej grupy zawodowej może być obowiązkowe, jeśli wynika to z oceny ryzyka. Czyli: w sytuacji, gdy inspektor BHP lub pracownik służby BHP uzna, że na stanowisku administracyjno-biurowym w danej firmie istnieją określone ryzyka zawodowe, zajmująca je osoba musi przejść szkolenie okresowe.

Jakie czynniki ryzyka występują na stanowiskach administracyjno-biurowych?

Wbrew pozorom jest ich sporo i zaliczamy do nich naprawdę poważne zagrożenia, z których pracodawcy i sami pracownicy często w ogóle nie zdają sobie sprawy. Najbardziej oczywistym ryzykiem są różnego rodzaju kontuzje w obrębie układu szkieletowo-mięśniowego, które wynikają z siedzącego trybu pracy.

Pracownicy biurowi są również narażeni na silny stres, ponieważ oczekuje się od nich perfekcyjnej organizacji. Często to oni odpowiadają za właściwe funkcjonowanie przedsiębiorstwa na poziomie dokumentacji i spełniania przepisów prawa. Praca w warunkach biurowych sprzyja także konfliktom międzyludzkim, które są źródłem sytuacji stresogennych.

Nie zapominajmy też o bardzo poważnych problemach, jakimi są mobbing, przemoc psychiczna czy nadużycia seksualne, szczególnie często ujawniane właśnie w działach administracyjno-biurowych przedsiębiorstw.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie