Czynniki niebezpieczne w pracy spawacza: jak może i powinien im przeciwdziałać pracodawca?

Jerzy Biernacki
20.12.2019

Wszyscy się zgodzimy, że praca spawacza należy do tych najcięższych i szczególnie niebezpiecznych. Z tego też powodu osoby posiadające takie kwalifikacje są dość dobrze wynagradzane. Wysoka pensja to jednak nie wszystko. Pracodawca powinien również zapewnić spawaczowi szereg środków ochrony osobistej przez niebezpiecznymi czynnikami pracy, jakie występują w tym zawodzie. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Na jakie czynniki niebezpieczne jest narażony spawacz?

Przede wszystkim jest to narażenie na promieniowanie nadfioletowe, zarówno widzialne, jak i optyczne. Może to prowadzić do ślepoty oraz oparzeń. Ponadto spawaczowi zagrażają:

  • Duży hałas
  • Wysoka temperatura od płomienia palnika, odprysków rozgrzanych metali czy elementów spawanych
  • Wdychanie pyłów i gazów wydzielających się podczas spawania

Są to bardzo poważne czynniki niebezpieczne, a konsekwencją ich bagatelizowania może być wypadek zagrażający zdrowiu i życiu spawacza. Stąd absolutnie niezbędne jest zapewnienie pracownikowi wykonującemu prace spawalnicze odpowiedniego szkolenia BHP oraz środków ochrony osobistej. Co do nich zaliczamy?

Odzież ochronna

Podstawowym środkiem ochrony osobistej spawacza jest odzież trudnopalna. Pracownik nie może wykonywać robót z użyciem spawarki ubrany w zwykłe rzeczy, które mogłyby zapłonąć w kontakcie z chociażby rozgrzanym elementem spawanym. Odzież trudnopalna jest oczywiście znacznie droższa, ale pracodawca nie może na tym oszczędzać. Zwłaszcza, że produkty wysokie jakości nie tylko dobrze chronią spawacza przed wysoką temperaturą i ogniem, ale także zapewniają mu odpowiedni komfort pracy (zwykle są to ubrania bawełniane zaimpregnowane specjalnym środkiem).

Inne środki ochrony osobistej

Poza trudnopalną odzieżą pracodawca musi zapewnić spawaczowi również takie elementy, jak:

  • Kombinezon ochronny
  • Fartuch
  • Rękawy spawalnicze
  • Przyłbicę
  • Ochraniacza stóp
  • Kurtkę spawalniczą w przypadku pracy w niskiej temperaturze

Co istotne, wszystkie te elementy muszą spełniać wymagania stawiane środkom ochrony osobistej spawacza, opisane w normie EN ISO 116111. Norma ta rozgranicza dwie klasy ochrony – 1 i 2, odpowiadające różnym technikom spawania oraz warunkom środowiskowym wykonywania tego typu prac.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.