Wszyscy się zgodzimy, że praca spawacza należy do tych najcięższych i szczególnie niebezpiecznych. Z tego też powodu osoby posiadające takie kwalifikacje są dość dobrze wynagradzane. Wysoka pensja to jednak nie wszystko. Pracodawca powinien również zapewnić spawaczowi szereg środków ochrony osobistej przez niebezpiecznymi czynnikami pracy, jakie występują w tym zawodzie. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.
Przede wszystkim jest to narażenie na promieniowanie nadfioletowe, zarówno widzialne, jak i optyczne. Może to prowadzić do ślepoty oraz oparzeń. Ponadto spawaczowi zagrażają:
Są to bardzo poważne czynniki niebezpieczne, a konsekwencją ich bagatelizowania może być wypadek zagrażający zdrowiu i życiu spawacza. Stąd absolutnie niezbędne jest zapewnienie pracownikowi wykonującemu prace spawalnicze odpowiedniego szkolenia BHP oraz środków ochrony osobistej. Co do nich zaliczamy?
Podstawowym środkiem ochrony osobistej spawacza jest odzież trudnopalna. Pracownik nie może wykonywać robót z użyciem spawarki ubrany w zwykłe rzeczy, które mogłyby zapłonąć w kontakcie z chociażby rozgrzanym elementem spawanym. Odzież trudnopalna jest oczywiście znacznie droższa, ale pracodawca nie może na tym oszczędzać. Zwłaszcza, że produkty wysokie jakości nie tylko dobrze chronią spawacza przed wysoką temperaturą i ogniem, ale także zapewniają mu odpowiedni komfort pracy (zwykle są to ubrania bawełniane zaimpregnowane specjalnym środkiem).
Poza trudnopalną odzieżą pracodawca musi zapewnić spawaczowi również takie elementy, jak:
Co istotne, wszystkie te elementy muszą spełniać wymagania stawiane środkom ochrony osobistej spawacza, opisane w normie EN ISO 116111. Norma ta rozgranicza dwie klasy ochrony – 1 i 2, odpowiadające różnym technikom spawania oraz warunkom środowiskowym wykonywania tego typu prac.