Jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany do dokumentowania swoich transakcji firmowych. Każda sprzedaż towaru czy usługi musi być ewidencjonowana i potwierdzana wystawieniem dokumentu sprzedaży. W Polsce powszechnie stosuje się do tego fakturę VAT. W tym poradniku przekażemy Ci wszystkie informacje, jakie wiążą się z poprawnym wystawianiem i przechowywaniem faktur VAT.
Jest to najpopularniejszy dokument potwierdzający dokonanie transakcji między sprzedawcą a odbiorcą. Każdy przedsiębiorca działający w naszym kraju ma obowiązek wystawiania faktur, nawet jeśli nie jest czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług (czyli podatku VAT).
Obowiązek ten zachodzi w dwóch sytuacjach:
Faktura VAT, która może zostać uznana za dokument księgowy, musi zawierać kilka istotnych pozycji. Pominięcie którejś z nich skutkuje unieważnieniem dokumentu i jego podważeniem przez organy skarbowe. Dlatego korzystając z wzoru dostarczonego np. przez biuro podatkowe czy znajdującego się w programie do fakturowania, koniecznie sprawdź, czy zawiera on te informacje:
Istnieją również elementy, których ordynacja podatkowa nie uznaje za obowiązkowe składniki faktury, jednak warto je uwzględnić w treści dokumentu. Służą one do usprawnienia komunikacji z kontrahentem. Mowa tutaj o terminie płatności, numerze konta do wpłat, a także informacji o tym, że przedsiębiorca współpracuje z firmą windykacyjną (skuteczny „bat” na nierzetelnych płatników).
Masz tutaj całkowicie wolną rękę. O ile dokument zawiera wszystkie wymienione informacje obowiązkowe, to forma jego wystawienia nie ma większego znaczenia. Oczywiście w XXI wieku na popularności zyskują faktury elektroniczne, które są wysyłane z systemu księgowego prosto na skrzynkę mailową kontrahenta. Jest to rozwiązanie wygodne, ekologiczne, oszczędne oraz znacznie ułatwiające zarządzanie dokumentami.
Fakturę możesz także wystawić ręcznie, korzystając z papierowego wzoru druku (w Internecie jest ich zatrzęsienie). Mimo wszystko zachęcamy do korzystania z opcji elektronicznej. Taki dokument jest w 100% ważny, nie trzeba go później dostarczać kontrahentowi w formie papierowej. Od dawna nie ma też obowiązku opisywania faktur jako oryginał/kopia.
Pamiętaj!
Faktura musi zostać wystawiona w dwóch egzemplarzach. Swój możesz przechowywać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Liczy się tylko to, aby organy skarbowe w razie kontroli miały swobodny dostęp do dokumentu.
Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do przechowywania wystawionych dokumentów sprzedaży przez okres aż 5 lat, liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku od towarów i usług. Jeśli więc wystawisz fakturę w grudniu, a termin płatności podatku VAT mija 25 stycznia, to 5 lat liczymy od końca kolejnego roku kalendarzowego.
Z tego powodu przechowywanie faktur w formie papierowej jest kłopotliwe i może doprowadzić do niezłego bałaganu w dokumentacji firmowej. Mamy więc kolejny dowód na to, że lepiej jest korzystać z opcji elektronicznej, ewentualnie skanować wystawione faktury i przechowywać je na dysku komputera czy w chmurze obliczeniowej.
Przedsiębiorcy mają możliwość dokumentowania sprzedaży przy pomocy rachunków, o ile drugą stroną transakcji nie jest inna firma. Rachunek znacząco różni się jednak od faktury VAT, ponieważ zawiera wyłącznie cenę jednostkową towaru lub usługi, bez wskazania wartości podatku od towarów i usług.
Pamiętaj!
Jeśli jesteś czynnym płatnikiem podatku VAT, to masz obowiązek potwierdzać każdą transakcję fakturą. Możliwość wystawiania rachunków mają tylko przedsiębiorcy niebędący tzw. vatowcami.
Wciąż nie podjąłeś decyzji, czy chcesz być czynnym płatnikiem podatku VAT? Poznaj zalety tego rozwiązania:
Po przeczytaniu tego poradnika wiesz już wszystko na temat zasad prawidłowego wystawiania faktur VAT. Unikniesz dzięki temu problemów podczas ewentualnej kontroli skarbowej.