Ważne formalności po likwidacji jednoosobowej działalności gospodarczej

Marek Szydełko
10.10.2019

Decyzja o zamknięciu firmy jest o tyle trudna, że przedsiębiorca często traktuje to w kategoriach osobistej porażki. Bywają jednak sytuacje, gdy nie ma sensu dalej męczyć się z prowadzeniem biznesu, który najwyraźniej został źle zbudowany lub po prostu przestał przynosić dochody. Likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest niczym trudnym, ponieważ wystarczy tylko zaktualizować swój wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na tym jednak formalności się nie kończą. Sprawdź, czego jeszcze musisz dopilnować.

Złożenie deklaracji podatkowej

Nie każdy przedsiębiorca wie, że w momencie zlikwidowania działalności gospodarczej właściciel jest zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego – nawet jeśli zamknięcie firmy miało miejsce np. w lipcu. Jeśli były już przedsiębiorca nie uzyskuje już żadnych przychodów z tytułu działalności i nie dokonuje zbycia składników majątku po likwidacji firmy, to zeznanie będzie dotyczyć tylko tej części roku, w której działalność była jeszcze formalnie prowadzona.

Środki trwałe

W większości firm takowe środki występują, ponieważ jest to korzystne z podatkowego punktu widzenia – każdy środek trwały podlega bowiem amortyzacji. W momencie, gdy przedsiębiorstwo zostaje zlikwidowane, właściciel ma obowiązek ująć środki trwałe w wykazie likwidacyjnym. Wówczas ostatni odpis amortyzacyjny przypadnie na miesiąc likwidacji działalności.

Wyjątek od tej reguły stanowią przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi. Mogą oni kontynuować amortyzację środków trwałych, ale dopiero w momencie ponownego podjęcia działalności gospodarczej, co może nastąpić nie później niż w ciągu 3 lat.

Remanent

Zlikwidowanie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zamknięcia księgi przychodów i rozchodów (o ile firma rozliczała się w oparciu o nią), a także sporządzenia wykazu składników majątku, czyli tzw. spisu z natury. W przypadku małych, jednoosobowych biznesów nie będzie to szczególnie trudne, ale warto o tym mimo wszystko pamiętać.

Co ze stratą?

Najczęstszym powodem zamknięcia działalności gospodarczej jest to, że firma nie przynosi dochodów, a wyłącznie stratę. Warto zatem widzieć, że przedsiębiorca ma możliwość rozliczenia straty z działalności w ciągu aż 5 kolejnych lat następujących po roku odnotowania straty. Warunek jest jeden: musi ponownie założyć działalność gospodarczą, ponieważ stratę można rozliczyć wyłącznie w ramach tego samego źródła przychodów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie