Rozpoczęcie działalności gospodarczej po wcześniejszym zamknięciu firmy. Wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Marek Szydełko
27.08.2018

Mnóstwo osób boleśnie przekonało się o prawdziwości twierdzenia, że prowadzenie działalności gospodarczej jest trudne, a osiągnięcie sukcesu w biznesie zależy od wielu czynników. Jeśli w przeszłości miałeś już firmę, ale coś poszło nie tak i musiałeś ją zamknąć, to nadal możesz wrócić w poczet przedsiębiorców. Wcześniej jednak przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, jakie formalności wiążą się z rozpoczęciem działalności gospodarczej po wcześniejszym zamknięciu firmy. To lektura obowiązkowa dla każdego nowego/starego przedsiębiorcy.

Kiedy można ponownie zarejestrować firmę?

Nie ma tutaj pełnej dowolności. Zgodnie z artykułem 14a ust. 1 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, firmę można ponownie zarejestrować dopiero po upływie 24 miesięcy od momentu zamknięcia poprzedniego biznesu lub po 24 miesiącach od zawieszenia prowadzenia działalności (co automatycznie skutkuje wykreśleniem przedsiębiorcy z bazy CEIDG).

Przykład:

Jan Kowalski zamknął firmę 1 czerwca 2015 roku. Będzie mógł ją ponownie otworzyć dopiero po 1 czerwca 2017 roku.

Taki bufor czasowy nie został wprowadzony bezcelowo. Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie patologicznego zjawiska ciągłego zakładania nowych podmiotów gospodarczych przez osoby unikające wierzycieli. Z drugiej strony jest to także metoda ograniczenia liczby firm zakładanych przez ludzi, którzy zwyczajnie nie nadają się do prowadzenia biznesu (o czym świadczy wcześniejsze zamknięcie firmy).

Jeśli więc od poprzedniego niepowodzenia minęło przynajmniej 24 miesiące, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś ponownie zarejestrował firmę. W tym przypadku nadgorliwość nie jest jednak wskazana. Dlaczego? Wyjaśniamy w kolejnym akapicie.

Ponowne założenie firmy a składki ZUS

Ponowna rejestracja działalności gospodarczej po 24-miesięcznej karencji nie jest do końca opłacalna. Powodem jest to, że w takiej sytuacji przedsiębiorca nie będzie mógł skorzystać z preferencyjnych stawek ZUS, czyli tzw. małego ZUS oraz z czasowego zawieszenia obowiązku opłacania składek. Takie prawo przysługuje dopiero po 60 miesiącach kalendarzowych (5 latach) od zakończenia poprzedniej działalności.

Przykład:

Jeśli Jan Kowalski zamknął firmę 1 stycznia 2012 roku i chciałby ponownie rozpocząć prowadzenie działalności korzystając z preferencyjnych stawek ZUS, z rejestracją musi poczekać do 2 stycznia 2017 roku.

Gra jest warta świeczki, ponieważ tzw. mały ZUS jest obliczany jedynie od 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli więc nie spieszy Ci się z ponownym zakładaniem biznesu, poczekaj na upłynięcie okresu 5 lat od zamknięcia poprzedniej firmy.

Ważne!

Z preferencyjnych stawek ZUS nie skorzystają (niezależnie od tego, kiedy ponownie założą firmę): wspólnicy spółki jawnej, komandytowej i partnerskiej, jednoosobowi założyciele spółki z o.o., twórcy i artyści, a także samozatrudnieni, czyli osoby świadczące te same usługi na rzecz byłego pracodawcy, które świadczyli w ciągu ostatnich 2 lat przed dniem rozpoczęcia działalności.

Zwolnienie z VAT

Jeśli w ramach poprzedniej działalności byłeś czynnym płatnikiem VAT, to zgodnie z obowiązującymi przepisami możesz skorzystać ze zwolnienia z tego podatku dopiero po minimum roku od zamknięcia firmy (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została zakończona działalność).

Przykład:

Jan Kowalski miał firmę i z tego tytułu opłacał podatek VAT. Zamknął biznes 1 kwietnia 2017 roku. Aby móc skorzystać ze zwolnienia z VAT, z założeniem nowego biznesu musi poczekać przynajmniej do 1 stycznia 2019 roku.

Zwolnienie z VAT oczywiście przysługuje tylko przedsiębiorcom, których roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności nie przekracza 200.000 złotych. Warto natomiast pamiętać, że podmioty zwolnione z opłacania VAT są mniej atrakcyjnymi kontrahentami i wiele firm nie nawiązuje z nimi kontaktów biznesowych (z uwagi na mniejsze korzyści podatkowe).

Jak założyć firmę po wcześniejszym zamknięciu biznesu?

Procedura w 99% pokrywa się z tą, jaką przechodzi zupełnie „świeży” przedsiębiorca. Rejestracji firmy dokonuje się na formularzu CEIDG – można to zrobić w całości online, ale trzeba posiadać podpis elektroniczny. W przeciwnym razie trzeba się pofatygować do urzędu gminy, by osobiście potwierdzić zgłoszenie.

Różnica między byłym a zupełnie nowym przedsiębiorcą jest taka, że ten pierwszy posiada już raz nadany numer REGON, który się nie zmienia. Należy go więc podać na etapie rejestracji firmy w CEIDG.

Rada

Numer REGON znajdziesz w bazie CEIDG po podaniu swojego numeru NIP.

Nowa firma może się nazywać dokładnie tak samo jak ta wcześniej zamknięta, o ile nazwa nie została w międzyczasie zajęta przez inny podmiot. Nową działalność możesz rozpocząć natychmiast po rejestracji lub w dowolnym późniejszym terminie wskazanym we wniosku do CEIDG.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Kluczową kwestią jest odpowiedzenie sobie na pytanie: czy na pewno wiem, dlaczego poprzedni biznes mi nie wyszedł? Jeśli dokładnie znasz przyczyny wcześniejszej porażki i potrafisz ich uniknąć, to masz wielkie szanse na odniesienie sukcesu. Tym razem zainwestuj w profesjonalne doradztwo biznesowe, stwórz wiarygodny biznesplan i postaw na to, czego prawdopodobnie Ci zabrakło: budowanie marki.

Ponowne założenie firmy po wcześniejszym zamknięciu działalności jest oczywiście ryzykowne, ale teraz masz asa w rękawie: bezcenne doświadczenie. Tego mogą Ci zazdrościć osoby, które po raz pierwszy wchodzą w buty przedsiębiorcy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie