Mądre nawyki finansowe, które powinny wejść w krew każdemu przedsiębiorcy

Mariusz Siwko
30.07.2019

Prowadząc firmę non stop masz do czynienia z liczbami. Koszty, przychody, dochody – sporo tego, przez co niedoświadczeni przedsiębiorcy notorycznie gubią się w zarządzaniu finansami swoich biznesów. To prosta droga do wpadnięcia w poważne tarapaty, włącznie z nierentownością przedsiębiorstwa. Aby tego uniknąć, warto wypracować w sobie mądre nawyki finansowe. Te najważniejsze i najbardziej przydatne wymieniamy w naszym poradniku.

Sumienne planowanie wydatków

Szczególnie na początkowym etapie prowadzenia działalności warto stosować się do zasady oglądania każdej złotówki z dwóch stron, zanim przeznaczy się ją na jakiś zakup czy inwestycję. I tak nie uda Ci się uniknąć niepotrzebnych kosztów, ale powinieneś przynajmniej spróbować ograniczyć ryzyko takich wpadek. Spróbuj rozpisać sobie plan rozwoju firmy na kolejny kwartał i stworzyć tabelkę, w której umieścisz najpotrzebniejsze wydatki, te mniej istotne oraz całkowicie zbędne. W ten sposób będzie Ci łatwiej zarządzać bieżącym budżetem firmy.

Regularne sprawdzanie stanu konta

Kiedy ostatni raz logowałeś się do systemu bankowości elektronicznej, by tylko przejrzeć dokonane transakcje? Jeśli w ogóle tego nie robisz, bo „nie chcesz się denerwować”, to właśnie pracujesz na dorobienie się problemów finansowych. Musisz mieć pełną kontrolę nad wydatkami i wpływami, a nie ma łatwiejszego sposobu niż właśnie weryfikowanie stanu konta. Rób to co najmniej raz w tygodniu.

Opłacanie faktur w terminie

Zaskoczony? Terminowe płatności są fundamentem rzetelności biznesowej, której niestety bardzo często brakuje. Opłacając faktury bez poślizgu wystawiasz dobre świadectwo Twojej firmie, wyrabiasz sobie pozytywną opinię, co zaowocuje długofalową współpracą z kontrahentami. Poza tym takie postępowanie bardzo ułatwia zarządzanie firmowymi finansami. Eliminujesz ryzyko piętrzenia się zobowiązań wobec kontrahentów oraz urzędów. Kieruj się prostą zasadą: zawsze najpierw spłacamy innych, a dopiero potem inwestujemy czy konsumujemy dochody.

Fundusz awaryjny

Bardzo dobrym nawykiem doświadczonych przedsiębiorców (często mających za sobą bolesne porażki) jest budowanie funduszu awaryjnego na tzw. czarną godzinę. Mamy tutaj na myśli pewną górkę środków, które będziesz mógł wykorzystać w kryzysowej sytuacji – np. gdy awarii ulegnie kluczowa maszyna lub w wyniku kontroli zostaniesz obciążony wysoką dopłatą podatku oraz mandatem skarbowym. Rozsądna wysokość funduszu awaryjnego to odpowiednik trzymiesięcznego dochodu firmy.

Negocjacje cenowe

Na pewno znasz maksymę, że każdy produkt jest wart tyle, ile ktoś chce i może za niego zapłacić. Czy cena najnowszego iPhone’a jest w jakikolwiek logiczny sposób uzasadniona? Oczywiście, że nie. A jednak Apple mogło wywindować koszt swojej zabawki do poziomu stratosfery, ponieważ fani tej marki i tak tyle zapłacą.

Wróćmy jednak do rdzenia tej zasady. Chodzi o to, abyś starał się jak najczęściej negocjować ceny usług i produktów – oczywiście w granicach rozsądku. Masz większe pole manewru, jeśli zamawiasz spore partie lub proponujesz nawiązanie długofalowej współpracy. Czasami warto też ponegocjować warunki świadczenia usługi lub spróbować wywalczyć dla siebie jakieś gratisy. Przykładowo: jeśli agencja interaktywna nie negocjuje ceny za stronę internetową, to przynajmniej zaproponuj, że kupisz usługę, ale chciałbyś otrzymać rok opieki technicznej bez dodatkowych kosztów. Powinno się udać.

Słuchaj doświadczonych ludzi

Zaskakujące, jak wielu przedsiębiorców nawet nie bierze pod uwagę możliwości skorzystania z fachowego doradztwa finansowego i biznesowego. Nawet balansując na progu rentowności dalej wierzą, że za chwilę ich los – jakimś magicznym sposobem – się odmieni. Tutaj nie ma żadnej magii. Każdy popełnia błędy, ale stojąc z boku można je o wiele łatwiej dostrzec i zdiagnozować. To zadanie dla doradcy biznesowego. Nie wstydź się i nie bój skorzystać z takiej usługi, zwłaszcza wtedy, gdy już naprawdę nie masz pomysłów na poprawienie kondycji finansowej firmy.

Finansuj inwestycje kredytami

Odważna porada, ale uwierz, że ta zasada świetnie się sprawdza. Jest jeden warunek: musisz mieć 100% przekonanie, że dana inwestycja ma sens i rzeczywiście pozwoli Ci wynieść biznes na wyższy poziom. Wówczas nie warto zwlekać do momentu uzbierania potrzebnej kwoty z bieżących dochodów, bo to może nigdy nie nastąpić. Przedsiębiorcy mają mnóstwo możliwości otrzymania atrakcyjnych kredytów inwestycyjnych na korzystnych zasadach. Pamiętaj jednak, aby kredyty nie stały się dla Ciebie jedynym sposobem finansowania działalności firmy, a tym bardziej zakupu kolejnych gadżetów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie