Kapitał zakładowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością: co warto o tym wiedzieć?

Maciej Piwowski
08.01.2020

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to bardzo popularny w naszym kraju model prowadzenia działalności gospodarczej. Zawiązanie takiej spółki niesie ze sobą liczne korzyści – dla części przedsiębiorców istotna będzie optymalizacja obciążeń z tytułu składek na ZUS, dla innych natomiast ważniejsze są kwestie wizerunkowe. Kluczowym elementem spółki z o.o. jest oczywiście jej kapitał zakładowy. Ile powinien wynosić? Czy można go podwyższyć? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Czym jest kapitał zakładowy spółki z o.o.?

Kapitał zakładowy to nic innego, jak pierwszy wkład wniesiony do spółki przez jej wspólników. Stanowi on źródło finansowania transakcji gospodarczych i jest majątkiem spółki, którym nie można swobodnie dysponować. W praktyce wspólnicy nie mają dostępu do środków stanowiących kapitał zakładowy, nie mogą ich sobie wypłacić czy wykorzystać na cele prywatne.

Warto wiedzieć

Minimalna wartość kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5000 złotych, a wartość nominalna udziału w spółce nie może być niższa niż 50 złotych. Każda nadwyżka jest automatycznie przenoszona do kapitału zakładowego.

Podwyższenie kapitału zakładowego

W dobrze prosperującej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prędzej czy później pojawi się potrzeba podniesienia kapitału zakładowego – zwłaszcza, jeśli ten pierwotny był minimalny. Wynika to z faktu, iż wysokość kapitału jest istotną informacją dla kontrahenta. Spółka z kapitałem 5000 złotych jest dużo mniej wiarygodna niż ta, której kapitał zakładowy wynosi na przykład 100.000 złotych.

Warto wiedzieć

Wspólnicy spółki z o.o. ponoszą odpowiedzialność za jej działania tylko do wysokości kapitału zakładowego.

Podwyższenie kapitału już funkcjonującej spółki jest jak najbardziej możliwe i da się to zrobić na kilka sposobów. Najpowszechniejszym jest zwiększenie wartości dotychczasowych udziałów wspólników spółki, którzy po prostu wpłacają środki na pokrycie większej wartości udziałów (co automatycznie jest przenoszone do kapitału zakładowego).

Innym sposobem jest zaproszenie do spółki kolejnego wspólnika, który wniesie do niej własny udział – wówczas jego środki zostaną zaliczone do kapitału zakładowego i zwiększą jego wartość.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie