Podatek liniowy to jedna z form opodatkowania działalności gospodarczej, która cieszy się bardzo dużą popularnością. Opłaca się tym firmom, które generują wysokie dochody – dzięki temu rozwiązaniu mogą uniknąć wpadnięcia w drugi próg podatkowy (32%), jak ma to miejsce przy tradycyjnej skali podatkowej. Co warto wiedzieć o podatku liniowym? Najważniejsze kwestie poruszamy w naszym poradniku.
Specyfiką tego podatku jest to, że mamy tutaj do czynienia z wyłącznie jedną stawką podatkową, która wynosi dokładnie 19%. Nie ma zatem znaczenia, jaki dochód osiągnie przedsiębiorca – zawsze zostanie od niego naliczony podatek w wysokości 19%. Z tego też powodu, jak już wspomnieliśmy, na tę formę opodatkowania najchętniej decydują się firmy generujące wysokie dochody, powyżej 85,528 złotych rocznie (próg 17%).
Zaliczka na podatek dochodowy przy tej formie opodatkowania może być odprowadzana miesięcznie lub kwartalnie. Po zakończeniu roku kalendarzowego przedsiębiorca musi się oczywiście rozliczyć z US na formularzu PIT, ale nie skorzysta przy tym z żadnych ulg oraz innych przywilejów, co stanowi największą wadę podatku liniowego.
Zanim zdecydujesz się na podatek liniowy dobrze przemyśl, czy rzeczywiście Ci się to opłaci. Specyfiką tej formy opodatkowania jest brak możliwości skorzystania z licznych ulg w PIT, jak chociażby ulga rodzinna, ulga na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) czy ulga internetowa.
Dodatkowo przedsiębiorca będący osobą fizyczną i opłacający podatek liniowy nie ma możliwości dokonanie wspólnego rozliczenia ze współmałżonkiem czy dzieckiem (w przypadku samotnych rodziców).
Prawa do wyboru podatku liniowego nie mają ci przedsiębiorcy, którzy osiągają przychodu ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy (samozatrudnieni), ale tylko odpowiadających tym samym czynnościom, które wykonywali wcześniej będąc w stosunku pracy w tym samym roku podatkowym.
Czyli: jeśli ktoś w kwietniu przeszedł z etatu na działalność i nadal świadczy dokładnie taką samą pracę na rzecz byłego pracodawcy, to w danym roku podatkowym nie będzie mógł rozliczać się podatkiem liniowym. Będzie mógł go wybrać dopiero po pełnym roku kalendarzowym.