Od czego i jak oblicza się podatek akcyzowy?

Marek Szydełko
03.02.2022

Firmy opłacają mnóstwo podatków, z których istnienia nie zdają sobie sprawy osoby pracujące na etacie. To nie tylko podatek dochodowy czy podatek VAT, ale w przypadku niektórych działalności także podatek akcyzowy. Jeśli założyłeś firmę, która jest zobligowana do naliczania i odprowadzania tego podatku, to dowiedz się, od czego właściwie się go oblicza, czyli co stanowi tutaj podstawę opodatkowania.

Wszystko zależy od przedmiotu sprzedaży

Podatek akcyzowy jest naliczany tylko od niektórych dóbr wprowadzanych na rynek. Przedmiot Twojej sprzedaży ma decydujący wpływ na to, co będzie stanowić podstawę naliczenia tego podatku. I tak:

  • W przypadku wyrobów energetycznych – podstawę opodatkowania stanowią litry, kilogramy lub wartość energetyczna danego wyrobu.
  • W przypadku energii elektrycznej – podatek nalicza się od ilości megawatogodzin energii sprzedanej na rzecz odbiorcy.
  • W przypadku wyrobów tytoniowych – tutaj obowiązują dwie podstawy opodatkowania. Podatek akcyzowy nalicza się od liczby sztuk wyrobów tytoniowych lub liczby sprzedanych kilogramów. Akcyza na papierosy jest naliczana, jako stawka kwotowa (liczona od liczby wyrobów tytoniowych) oraz stawka procentowa (liczona od maksymalnej ceny detalicznej papierosów wskazanej na opakowaniu jednostkowym).
  • W przypadku napojów alkoholowych – podstawę opodatkowania stanowi ilość litrów sprzedanego napoju.
  • W przypadku samochodów osobowych – akcyzę płaci się od kwoty należnej z tytułu sprzedaży auta na terytorium kraju (w przypadku sprzedaży w obrocie wewnątrzwspólnotowym) lub wartości celnej (w przypadku importu spoza Unii Europejskiej).

Charakter stawek podatkowych

Stawki podatku akcyzowego są zróżnicowane ze względu na podstawę opodatkowania. Wyróżniamy tutaj trzy rodzaje stawek: kwotowe (naliczane od wyrobów energetycznych, energii elektrycznej oraz napojów alkoholowych), procentowe (od samochodów osobowych, obowiązuje tutaj stawka progresywna w zależności od pojemności silnika) oraz kwotowo-procentowa (obowiązująca w przypadku sprzedaży wyrobów tytoniowych).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie