Wręczenie wypowiedzenia pracownikowi nigdy nie jest przyjemne. Chcąc nieco załagodzić sytuację warto rozważyć zwolnienie pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. W niektórych sytuacjach jest to wręcz wskazane, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.
Jeśli obecność pracownika nie jest już niezbędna dla bieżącej działalności firmy, to zwolnienie go ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia jest bardzo dobrym pomysłem. Pozwoli to pracownikowi na spokojne poszukiwanie nowego zatrudnienia, mając przy tym zapewnione środki do życia z tytułu wciąż obowiązującej umowy.
Czasami zwolnienie pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia jest obliczone na ochronę interesów przedsiębiorstwa. Jeśli istnieje podejrzenie, że pracownik np. mógłby przestać przykładać się do swoich obowiązków, sprowadzając tym samym zagrożenie na innych czy na majątek firmy, to lepiej będzie poprosić go, aby więcej nie pojawiał się w pracy.
Zwolnienie pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia ma sens również wtedy, gdy istnieje ryzyko negatywnej działalności pracownika szkodzącej wizerunkowi przedsiębiorstwa. Najczęściej dotyczy to pracowników zajmujących stanowiska, na których mają bezpośredni kontakt z klientem czy np. odpowiadają za działania marketingowe.
W każdej z tych sytuacji lepiej dmuchać na zimne i po prostu umożliwić pracownikowi pobieranie wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia, ale bez dostępu do firmy i narzędzi pracy.