Mandat skarbowy: co musisz o nim wiedzieć?

Maciej Piwowski
02.07.2018

Każdy przedsiębiorca, który popełni czyn zabroniony na gruncie prawa podatkowego (świadomie lub nie), musi się liczyć z określonymi konsekwencjami. Nie zawsze są one bardzo dotkliwe. Jedną z form karania przedsiębiorców jest nakładanie na nich mandatów skarbowych. Jaka może być jego wysokość? Czy trzeba go przyjąć? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Za co może zostać nałożony mandat karny?

Organy kontrolne najczęściej nakładają mandaty karne na przedsiębiorców, którzy popełnili niewielkie wykroczenia skarbowe. Zwykle mamy tutaj do czynienia z:

  • Niezłożeniem deklaracji podatkowej w terminie,
  • Niezarejestrowaniem sprzedaży w formie paragonu fiskalnego,
  • Niewydaniem paragonu klientowi,
  • Zatajeniem źródeł przychodu w rocznej deklaracji podatkowej,
  • Spóźnieniem w wysyłce JPK VAT.

Bardzo ważne jest to, że mandat karny może być konsekwencją jedynie dowiedzionego czynu zabronionego. Oznacza to, że urzędnik nie może mieć żadnych wątpliwości, że podatnik dopuścił się naruszenia przepisów.

Wysokość mandatu skarbowego

Zgodnie z obowiązującymi przepisami mandat karny może opiewać na sumę maksymalnie dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to jednak kwota graniczna. Organy kontrolne znacznie częściej nakładają na przedsiębiorców niższe kary, co jest w głównej mierze uzależnione od skali przewinienia i faktycznych strat, na jakie został narażony Skarb Państwa.

Urzędnicy obliczając wysokość mandatu skarbowego biorą również pod uwagę inne okoliczności, w tym:

  • Sytuację rodzinną przedsiębiorcy,
  • Stan majątkowy przedsiębiorstwa i samego właściciela,
  • Okoliczności, w jakich zostało popełnione wykroczenie (czy przedsiębiorca działał świadomie, czy może błąd popełnił pracownik etc.).

Ważne!

Mandat skarbowy może został nałożony w formie gotówkowej (do natychmiastowego opłacenia) lub kredytowej. Wówczas przedsiębiorca ma 7 dni na uregulowanie grzywny.

Mandatu skarbowego nie trzeba przyjmować

Jeśli ukarany przedsiębiorca nie zgadza się z interpretacją urzędnika lub np. wysokością mandatu, ma pełne prawo odmówić jego przyjęcia. Wówczas sprawa zostanie skierowana do sądu, który rozpatrzy ją w oparciu o Kodeks karny skarbowy.

Warto przy tym pamiętać, że sąd może zarówno uniewinnić przedsiębiorcę, jak i nałożyć na niego znacznie wyższą grzywnę, nawet do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nieprzyjęcie mandatu skarbowego wiąże się więc ze sporym ryzykiem.


 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie