Kasowy PIT już oficjalnie od stycznia 2025

Marek Szydełko
12.11.2024

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadza pojęcie kasowego PIT-u. To nowe, ale od dawna zapowiadane rozwiązanie, pozwoli przedsiębiorcom na rozliczenie przychodów i kosztów dopiero po otrzymaniu faktycznej zapłaty, co ma być elementem walki z problemem zatorów płatniczych i braku płynności finansowej firm.

Dla kogo kasowy PIT?

Kasowy PIT jest dedykowany głównie mikro- i małym przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy, których roczne przychody nie przekraczają 1 mln zł i którzy rozliczają się za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Aby skorzystać z nowej metody, przedsiębiorca musi zgłosić decyzję do naczelnika urzędu skarbowego do 20 lutego danego roku podatkowego.

Kasowy PIT w praktyce  

Zgodnie z nowelizacją, przychód i koszty będą mogły być rozliczane dopiero po uregulowaniu należności przez kontrahenta. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do opłacenia podatku od niezapłaconej faktury.

Nowe przepisy wymagają jednak prowadzenia dodatkowej ewidencji faktur dokumentujących przychody rozliczane metodą kasową. Choć nie wprowadzono jeszcze wzoru tej ewidencji, ma ona zawierać m.in. datę wystawienia faktury, numer faktury, kwotę należności oraz datę zapłaty.

Kasowy PIT wchodzi w życie 1 stycznia 2025 roku, a zainteresowani przedsiębiorcy będą mogli zgłosić chęć skorzystania z tej metody naczelnikom „swoich” urzędów już na początku przyszłego roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie