Ile wyniesie płaca minimalna w 2021 roku? Ważne zmiany dla przedsiębiorców

Mateusz Nowak
25.11.2020

To nie jest łatwy czas dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Nie dość, że we znaki mocno daje się pandemia COVID-19 i wprowadzane w związku z nią obostrzenia, to jeszcze w 2021 roku znów wzrośnie płaca minimalna. O ile? Całkiem sporo, co automatycznie spowoduje większe obciążenia dla pracodawców. Ile wyniesie płaca minimalna w 2021 roku? Czy zmieni się też stawka godzinowa? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Płaca minimalna 2021: duży wzrost

Zgodnie z propozycją rządową od 1 stycznia 2021 roku każdy pracownik w Polsce musi zarabiać minimum 2800 złotych brutto, czyli nieco ponad 2000 złotych na rękę. Przypomnijmy, że w 2020 roku płaca minimalna wynosi 2600 złotych brutto. Mówimy więc tutaj o podwyżce rzędu 200 złotych brutto.

Propozycja rządowa mocno uderzy w finanse przedsiębiorstw, które i tak zostały solidnie poturbowane w wyniku recesji spowodowanej pandemicznymi lokcdownami. Warto natomiast zauważyć, że jeszcze przed wybuchem epidemii rząd zapowiadał, że płaca minimalna w 2021 roku wzrośnie do aż 3000 złotych brutto.

Zmiana wysokości płacy minimalnej stała się kością niezgody wewnątrz Rady Dialogu Społecznego. Przedstawiciele pracodawców postulowali, aby zamrozić obowiązującą stawkę na czas kryzysu. Z kolei OPZZ chciał wzrostu płacy minimalnej do poziomu 3100 złotych brutto („Solidarność” zgodziła się na 2800 złotych brutto).

Dodajmy, że rząd Zjednoczonej Prawicy zapowiedział znaczące podwyższanie płacy minimalnej, która w 2023 roku ma osiągnąć poziom 4000 złotych brutto. Trudno jednak w tym momencie wyrokować, czy jest to w ogóle realne w obliczu zrujnowanych finansów publicznych i postępującej zapaści gospodarczej.

Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa

W 2021 roku więcej zarobią osoby pracujące w oparciu o system godzinowy – na przykład na umowie zlecenie. Stawka minimalna – zgodnie z propozycją rządu – wyniesie 18,30 zł brutto. W 2020 roku wynosiła ona 17 złotych brutto.

Minimalne wynagrodzenie bez dodatku stażowego

Ważną zmianą, jaka czeka pracodawców i pracowników w 2021 roku, będzie brak zaliczania dodatku stażowego do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czyli: pracownik, poza dodatkiem, będzie musiał otrzymać również pełną minimalną pensję, co jest oczywiście korzystne dla zatrudnionych, natomiast już nie dla zatrudniających.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie