Faktura VAT marża jest bardzo specyficznym dokumentem sprzedaży. Doświadczeni przedsiębiorcy jej „nie lubią”, ponieważ istotnie ogranicza ona korzyści podatkowe z tytułu nabycia jakiegoś produktu – na przykład samochodu osobowego. Jest to natomiast korzystna forma dokumentowania transakcji dla sprzedawcy. Co trzeba wiedzieć o fakturze VAT marża? Sprawdź w naszym poradniku.
Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku dokumentowania sprzedaży taką fakturą opodatkowaniu podlega jedynie marża, czyli zarobek sprzedawcy. Musi się on zatem rozliczyć z organem podatkowym tylko z tego, co faktycznie zarobił na transakcji, naliczając swoją marżę. Nabywca natomiast nie ma możliwości odliczenia podatku VAT z takiej faktury, ponieważ kwota podatku nie jest na niej wyszczególniona.
Warto wiedzieć
W przypadku faktury VAT marża widniejąca na niej kwota brutto jest księgowana w całości.
Faktury VAT marża mogą wystawiać tylko niektórzy podatnicy – wyłącznie ci, u których podstawą opodatkowania jest faktycznie marża. Dotyczy to usług turystycznych, dostaw dzieł sztuki, dostaw towarów używanych oraz dostawców przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.
Zalety faktury VAT marża docenią wyłącznie ich wystawcy. Dzięki możliwości obliczenia podatku dochodowego wyłącznie od marży, faktyczna kwota podatku jest wyraźnie niższa w porównaniu z klasyczną fakturą VAT – gdzie opodatkowana jest cała kwota netto + kwota podatku VAT.
W gorszym położeniu znajduje się natomiast nabywca. Przykładem niech będzie zakup na cele firmowe samochodu osobowego. Przedsiębiorca nie będzie mógł odliczyć podatku VAT, jeśli otrzyma od sprzedawcy tylko fakturę VAT marża. Takiego dokumentu nie można bowiem księgować do rejestru zakupu VAT.
Z drugiej jednak strony, jak już wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku faktury VAT marża cała kwota nabycia stanowi koszt prowadzenia działalności gospodarczej. Tak czy inaczej przedsiębiorca odniesie więc korzyść podatkową i będzie mógł rozliczyć zakup udokumentowany fakturą VAT marża. Przypomnijmy, że w przypadku klasycznej faktury VAT do kosztów prowadzenia działalności zaliczamy wyłącznie kwotę nabycia netto.