Czym jest podstawa opodatkowania?

Antoni Kwapisz
21.02.2022

Nikt nie lubi płacić podatków, ale oczywiście trzeba to robić. Istnieje wiele sposobów na optymalizację podatkową, z których większość jest dostępna dla przedsiębiorców. Zanim jednak zaczniesz je wykorzystywać w swojej działalności, to powinieneś najpierw dowiedzieć się, jak ten należny podatek jest właściwie naliczany. Wszystko zależy tutaj od podstawy opodatkowania. Czym ona jest? Sprawdź to w naszym poradniku.

Co to jest podstawa opodatkowania?

Podstawa opodatkowania to nic innego, jak dochód przedsiębiorstwa, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania oraz składki ZUS. Jeśli np. w danym miesiącu Twój przychód wyniósł 10 000 złotych, a zaksięgowane koszty wyniosły 6000 złotych, to podstawą opodatkowania jest – w dużym uproszczeniu – kwota 4000 złotych. Jeśli rozliczasz się według skali podatkowej, to należy podatek wyniesie w tym przypadku 680 złotych (17% od 4000 złotych).

Pamiętaj przy tym, że obniżając podstawę opodatkowania o koszty uzyskania przychodu trzeba zawsze mieć na uwadze konieczność udowodnienia zasadności danego kosztu. W razie kontroli skarbowej urzędnik może podważyć niektóre wydatki, jeśli uzna, że nie miały one związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ulgi i odliczenia

Podstawą opodatkowania zawsze jest więc czysty zysk przedsiębiorstwa, przy czym warto pamiętać o bardzo ważnej kwestii: przysługujących osobie fizycznej ulgach oraz odliczeniach. Odejmujemy je od dochodu, dzięki czemu podstawa opodatkowania się zmniejsza. Część ulg można również odliczyć od podatku, co robimy na etapie składania rocznej deklaracji podatkowej PIT.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze odliczenia od dochodu, to przedsiębiorca może pomniejszyć podstawę opodatkowania między innymi o składki na ZUS (poza składką zdrowotną – to zmiana wprowadzona wraz z tzw. Nowym Ładem), darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze kościołów, wydatki na cele kultu religijnego czy ulgę prorodzinną (tzw. ulga na dziecko). Dodatkowo podstawę opodatkowania można obniżyć poprzez zaliczenie straty z lat ubiegłych, w których przedsiębiorstwo nie wypracowało żadnego dochodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie