Czy zakup okularów korekcyjnych dla przedsiębiorcy może stanowić koszt uzyskania przychodu?

Marek Szydełko
02.01.2019

Coraz więcej Polaków ma problemy ze wzrokiem, czemu też trudno się dziwić, skoro spędzamy mnóstwo czasu wpatrując się w różnego rodzaju ekrany. Każdy przedsiębiorca zna to z autopsji  - praca po kilkanaście godzin na dobę przed komputerem to norma dla osób rozwijających swoje biznesy. Mogłoby się zatem wydawać, że zakup okularów korekcyjnych dla przedsiębiorcy jak najbardziej stanowi koszt uzyskania przychodu, bo przecież umożliwia właścicielowi pracę na rzecz firmy. Niestety, urzędnicy interpretują to zgoła inaczej.

Zapomnij o odliczeniu okularów od podatku

Co prawda w żadnej ustawie nie znajdziemy informacji o tym, że przedsiębiorcy nie wolno odliczyć kosztu zakupu okularów korekcyjnych od kwoty należnego podatku, to jednak interpretacja urzędów skarbowych jest jednoznaczna. Wiele firm podejmowało próbę rozliczenia takiego wydatku, za każdym razem spotykając się z odmową. Dlaczego?

Ponieważ zdaniem urzędników okulary korekcyjne stanowią wydatek o  charakterze osobistym. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie ich wykorzystywać wyłącznie w czasie wykonywania obowiązków służbowych, ale także w domu czy na wakacjach. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że właściciel firmy otrzymał zalecenie zakładania okularów tylko do pracy  przed komputerem.

Bicie głową w urzędniczy mur

Interpretacja urzędników ma sens i trudno jest z nią dyskutować. Nie ma możliwości, aby przedsiębiorca w jakikolwiek sposób udowodnił, że korzysta z okularów tylko w firmie i zostawia je w biurze przed wyjściem do domu. Stąd też odgórne zalecenie odrzucania wniosków o ujęcie zakupu okularów korekcyjnych w kosztach uzyskania przychodu.

Ważne!

Dokładnie ta sama zasada dotyczy soczewek kontaktowych.

Swego czasu pojawiły się próby obalenia tej interpretacji, które polegały na uzasadnianiu, że zakup okularów korekcyjnych jest inwestycją o charakterze zdrowotnym – a przecież przedsiębiorca musi być zdrowy, aby móc prowadzić biznes i tym samym wspierać rodzimą gospodarkę. Urzędy jednak się z tym nie zgadzają. Co więcej: z zasady uznają wszelkie wydatki zdrowotne za koszty prywatne, których nie można ująć w księdze przychodów i rozchodów.

Co ciekawe zupełnie inaczej wygląda to w przypadku zakupu okularów (lub jego dofinansowania) dla pracownika. Jeśli osoba zatrudniona w firmie ma zaświadczenie o konieczności noszenia okularów korekcyjnych na stanowisku pracy, to koszt poniesiony przez pracodawcę będzie mógł zostać normalnie rozliczony w ramach prowadzonej działalności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie