Czy podatek VAT może stanowić koszt uzyskania przychodu?

Co do zasady kwota należnego podatku VAT nie jest dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu. Obowiązuje jednak kilka wyjątków od tej reguły. Warto o tym wiedzieć, bo dzięki temu można istotnie obniżyć swoje zobowiązania podatkowe względem urzędu skarbowego. W naszym poradniku wymieniamy sytuacje, w których podatek VAT może stanowić koszt uzyskania przychodu.

Zakup bez odliczenia VAT

Nie wszystkie zakupy dokonywane przez przedsiębiorcę są rozliczane w kwocie netto. Istnieje cały katalog wyłączeń, który obejmuje m.in. usługi hotelowe czy transakcje na podstawie faktury VAT marża. Jeśli firma, będąca vatowcem, skorzysta z takiej usługi, to cała kwota z tego tytułu będzie traktowana jako brutto i zostanie zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. De facto więc mamy tutaj do czynienia z sytuacją, w której podatek VAT stanowi koszt przedsiębiorstwa (choć nie jest wyszczególniony na fakturze).

50% VAT od zakupu i eksploatacji pojazdu

W przypadku, gdy przedsiębiorca nabywa samochód osobowy i deklaruje, że będzie go wykorzystywać w sposób mieszany (czyli zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie), nabywa prawo do odliczenia 50% podatku VAT od zakupu oraz kosztów eksploatacyjnych.

Druga połowa podatku jednak nie przepada. Przedsiębiorca może ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i w ten sposób obniżyć kwotę należnego podatku dochodowego. Nie wszyscy o tym wiedzą, tymczasem stanowi to bardzo istotną korzyść dla firmy.

Zwolnienie z VAT

Nie wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Polsce muszą być płatnikami podatku VAT. Jeśli firma korzysta ze zwolnienia, wówczas wszystkie zakupy są rozliczane w kwocie brutto. Efekt jest taki, że podatek VAT zawarty w cenie usługi czy produktu, automatycznie staje się kosztem uzyskania przychodu – oczywiście pod warunkiem, że zakup jest uzasadniony (nie może zostać podważony przez urzędników, nie ma charakteru prywatnego).

Zwolnienie z VAT i import usług

W sytuacji, gdy przedsiębiorca jest zwolniony z podatku VAT, ale zakupi usługę za granicą, będzie zobligowany do opłacenia podatku od towarów i usług w kraju. Jednocześnie podatek stanie się jego kosztem uzyskania przychodu – wszystko zmierza bowiem do tego, by transakcja zagraniczna była neutralna podatkowo.

 Aby móc z tego skorzystać, przedsiębiorca musi być dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym na druku VAT-R oraz rozliczyć transakcję na deklaracji VAT-9M. Zapłacony podatek automatycznie zostanie zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.

Jak widać jest kilka możliwości, w których podatek VAT może stanowić koszt uzyskania przychodu. Przedsiębiorca musi jednak o tym wiedzieć i prawidłowo rozliczyć podatek – w przeciwnym razie ta oczywista korzyść przejdzie mu koło nosa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.