Czy podatek VAT może stanowić koszt uzyskania przychodu?

Piotr Kowalczyk
09.10.2018

Co do zasady kwota należnego podatku VAT nie jest dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu. Obowiązuje jednak kilka wyjątków od tej reguły. Warto o tym wiedzieć, bo dzięki temu można istotnie obniżyć swoje zobowiązania podatkowe względem urzędu skarbowego. W naszym poradniku wymieniamy sytuacje, w których podatek VAT może stanowić koszt uzyskania przychodu.

Zakup bez odliczenia VAT

Nie wszystkie zakupy dokonywane przez przedsiębiorcę są rozliczane w kwocie netto. Istnieje cały katalog wyłączeń, który obejmuje m.in. usługi hotelowe czy transakcje na podstawie faktury VAT marża. Jeśli firma, będąca vatowcem, skorzysta z takiej usługi, to cała kwota z tego tytułu będzie traktowana jako brutto i zostanie zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. De facto więc mamy tutaj do czynienia z sytuacją, w której podatek VAT stanowi koszt przedsiębiorstwa (choć nie jest wyszczególniony na fakturze).

50% VAT od zakupu i eksploatacji pojazdu

W przypadku, gdy przedsiębiorca nabywa samochód osobowy i deklaruje, że będzie go wykorzystywać w sposób mieszany (czyli zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie), nabywa prawo do odliczenia 50% podatku VAT od zakupu oraz kosztów eksploatacyjnych.

Druga połowa podatku jednak nie przepada. Przedsiębiorca może ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i w ten sposób obniżyć kwotę należnego podatku dochodowego. Nie wszyscy o tym wiedzą, tymczasem stanowi to bardzo istotną korzyść dla firmy.

Zwolnienie z VAT

Nie wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Polsce muszą być płatnikami podatku VAT. Jeśli firma korzysta ze zwolnienia, wówczas wszystkie zakupy są rozliczane w kwocie brutto. Efekt jest taki, że podatek VAT zawarty w cenie usługi czy produktu, automatycznie staje się kosztem uzyskania przychodu – oczywiście pod warunkiem, że zakup jest uzasadniony (nie może zostać podważony przez urzędników, nie ma charakteru prywatnego).

Zwolnienie z VAT i import usług

W sytuacji, gdy przedsiębiorca jest zwolniony z podatku VAT, ale zakupi usługę za granicą, będzie zobligowany do opłacenia podatku od towarów i usług w kraju. Jednocześnie podatek stanie się jego kosztem uzyskania przychodu – wszystko zmierza bowiem do tego, by transakcja zagraniczna była neutralna podatkowo.

 Aby móc z tego skorzystać, przedsiębiorca musi być dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym na druku VAT-R oraz rozliczyć transakcję na deklaracji VAT-9M. Zapłacony podatek automatycznie zostanie zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.

Jak widać jest kilka możliwości, w których podatek VAT może stanowić koszt uzyskania przychodu. Przedsiębiorca musi jednak o tym wiedzieć i prawidłowo rozliczyć podatek – w przeciwnym razie ta oczywista korzyść przejdzie mu koło nosa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie