Chcesz kupić nowy smartfon na firmę? Sprawdź, czy nie musisz go amortyzować!

Antoni Kwapisz
15.09.2017

Prowadzenie działalności gospodarczej bez smartfona? Naprawdę trudno to sobie wyobrazić. Współczesny biznes jest stale online, dlatego przedsiębiorca musi mieć pod ręką narzędzie umożliwiające mu nawiązanie kontaktu z klientami w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Jeśli właśnie przymierzasz się do zakupu smartfona na firmę, to najpierw dowiedz się, czy przypadkiem nie będziesz musiał go amortyzować.

Smartfon jako koszt bezpośredni

Jeśli wartość telefonu (widoczna na fakturze) nie przekracza 3500 złotych netto (lub brutto w przypadku podatników zwolnionych z VAT), wówczas smartfon może stanowić bezpośredni koszt uzyskania przychodu – wystarczy zaksięgować fakturę zakupową i odliczyć VAT oraz podatek dochodowy.

Pamiętaj!

Jeśli smartfon jest wart co najmniej 1500 złotych netto lub brutto, wówczas masz obowiązek wprowadzić go do ewidencji wyposażenia swojej firmy.

Jeśli natomiast decydujesz się na zakup smartfona o wartości powyżej 3500 złotych netto/brutto, wówczas masz obowiązek wprowadzenia go do Ewidencji Środków Trwałych i zastosowania amortyzacji. Na czym będzie ona polegać?

Jaki smartfon może zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych?

Niestety nie każdy. Zgodnie z przepisami przywilej ten dotyczy tylko telefonu, który:

  • Stanowi własność lub współwłasność przedsiębiorcy,
  • Jest kompletny i zdatny do użytku w momencie przyjęcia go do użytkowania,
  • Przewidywany okres użytkowania wynosi dłużej niż rok,
  • Jest wykorzystywany w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jeśli Twój nowy smartfon spełnia te kryteria (a pewnie tak jest), to jak najbardziej możesz zastosować amortyzację w ramach ewidencji środka trwałego. Tutaj do wyboru są dwie metody:

  • Liniowa – amortyzacja liniowa polega na stopniowym zaliczaniu wydatku do kosztów uzyskania przychodu, licząc od miesiąca następującego po przyjęciu środka do użytkowania. W przypadku smartfona odliczeniu podlega 20% kwoty zakupu w ciągu roku, czyli amortyzacja będzie trwać aż 5 lat.
  • Jednorazowa – wydatek jest zaliczany w całości jako koszt uzyskania przychodu w miesiącu jego przyjęcia do użytkowania.

Warto przy tym wiedzieć, że z amortyzacji jednorazowej mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy zakupili środek trwały w roku rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz tzw. mali podatnicy, których przychód brutto za poprzedni rok podatkowy nie przekroczył 1 200 000 euro.

Obowiązuje jeszcze jedno kryterium. Suma jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć równowartości 50 000 euro w ciągu roku podatkowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie