Cesja leasingu samochodu – kiedy warto się na to zdecydować?

Mariusz Siwko
15.02.2023

Przeglądając ogłoszenia o sprzedaży samochodów, czy to osobowych, czy użytkowych, bardzo często można się natknąć na propozycję cesji leasingu. Autorami takich ogłoszeń są przedsiębiorcy, którzy z jakiegoś powodu chcą się pozbyć finansowania auta – a cesja jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. W tym artykule wyjaśniamy, kiedy warto się zdecydować na cesję leasingu samochodu, zarówno z punktu widzenia cedenta, jak i cesjonariusza.

Czym jest cesja leasingu?

Cesja leasingu to rodzaj umowy cywilnoprawnej, w ramach której jedna strona transakcji – cedent – przenosi wierzytelność na cesjonariusza. Na mocy umowy cesjonariusz zgadza się na dalsze spłacanie zobowiązania względem finansującego przedmiot leasingu, czyli firmy leasingowej.

Przeprowadzenie cesji jest stosunkowo proste i szybkie. Potrzebna jest do tego wyłącznie wola dwóch stron transakcji oraz zgoda finansującego. Jeśli ten nie widzi żadnych przeciwwskazań, to jak najbardziej można przenieść leasing na kogoś innego i w ten sposób pozbyć się problemu w postaci dalszego spłacania użytkowanego samochodu.

Cesja leasingu samochodu szybko zyskuje na popularności. Na portalach ogłoszeniowych są setki tego typu propozycji, dotyczących aut różnych klas i segmentów, w tym finansowanych w formule wynajmu długoterminowego (specyficzny rodzaj leasingu operacyjnego).

Cesja leasingu samochodu z perspektywy cedenta

Cedent, czyli przedsiębiorca zbywający wierzytelność, najczęściej decyduje się na taki krok z kilku powodów:

  • nie stać go na dalsze spłacanie zobowiązania finansowego,
  • nie chce dłużej użytkować samochodu, który nie spełnia jego oczekiwań,
  • chce się pozbyć problematycznego auta, które np. jest awaryjne,
  • musi zredukować swoje zobowiązania przed planowanym zaciągnięciem dużego kredytu, np. hipotecznego czy inwestycyjnego.

W każdej z tych sytuacji należy w pierwszej kolejności rozważyć cesję leasingu. Jest to rozwiązanie generujące najmniej komplikacji, a przy tym całkowicie bezkosztowe dla cedenta, który w dodatku może uzyskać zastrzyk finansowy w postaci odstępnego płaconego przez cesjonariusza.

Odstąpienie od umowy leasingu jest znacznie bardziej problematyczne, a już szczególnie wtedy, gdy nie minęły jeszcze 2 lata okresu finansowania. Może się to wiązać z wysokimi kosztami po stronie leasingobiorcy i w praktyce kompletnie się nie opłacać. Właśnie dlatego większość przedsiębiorców, którzy np. popadli w kłopoty finansowe, woli przeprowadzić cesję.

Czy warto przejąć leasing? W tych sytuacjach jest to na pewno warte rozważenia

Cesjonariusz jest w o tyle komfortowej sytuacji, że nic nie musi. Nie on ma nóż na gardle, dlatego może ze spokojem przebierać w ofertach cesji leasingu samochodu. Gdy już znajdziesz model, który spełnia Twoje oczekiwania, to oceń rzeczywistą opłacalność tego rozwiązania.

Do zalet cesji leasingu samochodu na pewno można zaliczyć:

  • brak prowizji za udzielenie leasingu,
  • brak wpłaty własnej (nazywanej wpłatą inicjalną, poniesioną już przez obecnego leasingobiorcę),
  • uproszczoną, szybką procedurę.

Na cesję leasingu warto się zdecydować przede wszystkim wtedy, gdy jest to opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, czyli: leasingobiorca spłacił już sporą część rat, odstępne jest niskie lub wręcz symboliczne, samochód jest w bardzo dobrym stanie technicznym, a po podliczeniu pozostałych do spłacenia rat, kwoty wykupu i odstępnego okazuje się, że finalna cena pojazdu będzie niższa od wartości rynkowej.

Takie okazje rzeczywiście się zdarzają, zwłaszcza w sytuacji, gdy obecny leasingobiorca musi się pilnie pozbyć wierzytelności z powodu kłopotów finansowych, planowanego zamknięcia biznesu etc.

Pamiętaj, że ostateczna decyzja należy do finansującego

To, że cedent znajdzie cesjonariusza gotowego do przejęcia przedmiotu leasingu wraz z ratami i kwotą wykupu, nie oznacza jeszcze gwarancji przeprowadzenia takiej transakcji. Wypowiedzieć musi się właściciel samochodu, którym w całym okresie obowiązywania umowy pozostaje firma leasingowa.

Leasingodawcy z reguły nie robią problemów, ponieważ w ich interesie jest, aby użytkownik terminowo spłacał kolejne raty – kto nim będzie, to ma już drugorzędne znaczenie. O wiele korzystniej jest zgodzić się na cesję leasingu, niż zostać z leasingobiorcą, którego nie stać na regulowanie swojego zobowiązania.

Pamiętajmy natomiast, że choć cesja jest o wiele łatwiejszym i szybszym procesem, niż udzielenie finansowania, to i tak konieczne będzie prześwietlenie potencjalnego cesjonariusza. Firma leasingowa zażąda od niego przedstawienia wpisu do CEIDG/KRS oraz sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy (może to być księga przychodów i rozchodów czy chociażby PIT przedsiębiorcy).

Dopiero na tej podstawie leasingodawca oceni, czy zgadza się na przeprowadzenie cesji. Dodatkowo nie jest to procedura bezpłatna. Obowiązuje tutaj opłata na rzecz firmy leasingowej (oficjalnie stanowiąca koszt sporządzenia aneksu do umowy), która wynosi od kilkuset złotych netto wzwyż. Warto mieć to na uwadze przed zdecydowaniem się na przejęcie leasingu samochodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie