Wybierasz oprogramowanie dla Twojej firmy? Zwróć uwagę na te szczegóły

Jerzy Biernacki
22.12.2020

Oprogramowanie komputerowe jest dziś niezbędnym elementem umożliwiającym funkcjonowanie nawet małych biznesów. Firmy coraz chętniej inwestują w rozwiązania dedykowane, czyli projektowane specjalnie dla nich, uwzględniające specyfikę konkretnego biznesu. Jest to kosztowna, ale zwykle bardzo opłacalna inwestycja. Do wyboru oprogramowania trzeba podejść mocno analitycznie, zwracając uwagę na kilka ważnych szczegółów. Jakich?

Kto jest dostawcą oprogramowania?

Wybór odpowiedniego dostawcy jest równie ważny, jak samego oprogramowania. W końcu takie narzędzie informatyczne musi zostać przez kogoś wdrożone w firmie i ten ktoś musi jeszcze wziąć za to odpowiedzialność. Częstym błędem popełnianym przez przedsiębiorców jest zakup oprogramowania „z rynku”, często uniwersalnego, a później wynajmowanie osobnego eksperta, który dostosuje narzędzie do wymagań danego biznesu. Znacznie korzystniej będzie postawić na usługę kompleksową, czyli wybrać sprzedawcę, który jednocześnie będzie wdrożeniowcem.

Co zapewnia dostawca?

Trzeba się koniecznie upewnić, jaki jest zakres odpowiedzialności dostawcy za oprogramowanie. Czy jest tylko jego sprzedawcą, czy może zapewnia także wdrożenie, przeszkolenie pracowników oraz usługę serwisową? Ta druga opcja jest oczywiście najkorzystniejsza i najbezpieczniejsza dla przedsiębiorcy. Szczególną uwagę trzeba zwrócić właśnie na kwestię szkoleń i serwisu – również w formie zdalnej pomocy w konfiguracji czy usunięciu jakichś błędów.

Czy oprogramowanie będzie można rozbudować w przyszłości?

Wybierając oprogramowanie warto myśleć także o tym, czy będzie ono odpowiadać na potrzeby firmy, gdy ta się rozwinie. Przykładowo: jeśli dziś firma potrzebuje oprogramowania na 20 stanowisk, ale przewiduje się, że za 2-3 lata poziom zatrudnienia zostanie podwojony, to nie ma oczywiście sensu inwestować w narzędzie, które za niedługo będzie musiało zostać wymienione. Zaznaczamy przy tym, że nie każde oprogramowanie da się swobodnie rozbudować, dlatego trzeba o to koniecznie zapytać dostawcę.

Czy licencja wymaga odnawiania?

Dbając o interes finansowy firmy należy się upewnić, czy opłata za oprogramowanie jest jednorazowa, czy może dostawca udostępnia je na mocy licencji, która będzie wymagać corocznego odnowienia. Nie można przy tym kategorycznie stwierdzić, która opcja jest bardziej opłacalna – wszystko zależy od specyfiki biznesu, a przede wszystkim od tego, jak długo dane oprogramowanie ma posłużyć w firmie.

Artykuł powstał przy współpracy z Biurem rachunkowym Kanclerz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie