Leasing oprogramowania – zalety i wady

Mariusz Siwko
24.10.2023

Zakup oprogramowania do firmy stanowi coraz większe obciążenie, co wynika z drastycznych podwyżek cen w usługach IT. Ponieważ rynek nie znosi próżni, to momentalnie pojawiły się oferty finansowania takiej inwestycji w formie leasingu. W naszym poradniku krótko omawiamy najważniejsze zalety i wady leasingu oprogramowania.

Dlaczego warto rozważyć leasing oprogramowania?

Leasing to bardzo interesujące rozwiązanie z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy nie chcą lub nie mogą ponieść jednorazowego kosztu zakupu oprogramowania. Pamiętajmy, że w przypadku niektórych systemów informatycznych w grę mogą wchodzić nawet sześciocyfrowe kwoty.

W takiej sytuacji leasing może być świetnym sposobem na z jednej strony zyskanie niezbędnego oprogramowania, które poprawi konkurencyjność przedsiębiorstwa, a z drugiej na zachowanie płynności finansowej.

Wady leasingu oprogramowania

Leasing to usługa finansowa, której oczywiście nikt nie oferuje za darmo. Decydując się na wyleasingowanie oprogramowania de facto za nie przepłacamy, ponosząc dodatkowy koszt w postaci odsetek. Sumarycznie więc cena zakupu oprogramowania do firmy będzie wyższa, z czego trzeba sobie zdawać sprawę.

Bardzo ważną wadą leasingu oprogramowania jest również to, że firmy leasingowe nie finansują aktualizacji, których zakup również może stanowić duże obciążenie finansowe dla przedsiębiorstwa. Tymczasem aktualizowanie oprogramowania, zwłaszcza księgowego czy innego bazującego na obowiązujących (i wciąż zmienianych) przepisach jest w zasadzie niezbędne. Może się więc okazać, że pomimo skorzystania z leasingu przedsiębiorca i tak co jakiś czas będzie ponosić wysoki jednorazowy koszt przeprowadzenia aktualizacji użytkowanego oprogramowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie