Darmowe oprogramowanie dla firmy – skąd je pozyskać?

Marek Szydełko
24.08.2022

Zakup oprogramowania klasy biznesowej wiąże się z niemałym wydatkiem. Nic dziwnego, że wielu przedsiębiorców szuka darmowej alternatywy. Na szczęście jest tutaj w czym wybierać, a źródła bezpłatnego oprogramowania dla firm potrafią być dość zaskakujące. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Wybieraj spośród programów freeware

Tutaj wybór jest naprawdę bardzo duży, przy czym podkreślamy, że zawsze należy sprawdzić w warunkach licencyjnych, czy dany program rzeczywiście jest dopuszczony do bezpłatnego użytku w celach biznesowych.

Jeśli chodzi o przykłady, to na pewno warto zainteresować się pakietem biurowym Libre Office czy odpowiednikiem Powerpointa – Impress. Do projektowania można natomiast wypróbować program Draw.

Oprogramowanie do konta firmowego

Jeśli masz konto firmowe, to koniecznie sprawdź, czy bank w ramach tej usługi nie udostępnia Ci także bezpłatnego oprogramowania biznesowego. Najczęściej będzie to program do wystawiania faktur i podstawowego prowadzenia księgowości w firmie.

Oprogramowanie od operatora telefonii komórkowej

Operatorzy telefonii komórkowych również często udostępniają darmowe oprogramowanie swoim klientom biznesowym. Zwykle są to programy zwiększające bezpieczeństwo zasobów cyfrowych przedsiębiorstwa, a więc oprogramowanie antywirusowe czy szyfrujące.

Strona internetowa zbudowana na darmowym CMS-ie

Przykładem bezpłatnego oprogramowania, z którego można korzystać w celach biznesowych, jest oczywiście WordPress, a więc najpopularniejszy CMS na świecie. Ten system zarządzania treścią strony daje możliwość samodzielnego aktualizowania bloga, dodawania nowych zakładek czy publikowania zdjęć i innych plików graficznych na stronie firmy.

Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że darmowe oprogramowanie dla firmy nigdy nie będzie tak dobre jak komercyjne, udostępniane za opłatą. Dlatego traktuj nasze propozycje wyłącznie w kategorii rozwiązania przejściowego i docelowo rozważ zainwestowanie w oprogramowanie z wyższej półki, w tym zaprojektowane specjalnie na potrzeby Twojej firmy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.