Zakup oprogramowania klasy biznesowej wiąże się z niemałym wydatkiem. Nic dziwnego, że wielu przedsiębiorców szuka darmowej alternatywy. Na szczęście jest tutaj w czym wybierać, a źródła bezpłatnego oprogramowania dla firm potrafią być dość zaskakujące. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.
Tutaj wybór jest naprawdę bardzo duży, przy czym podkreślamy, że zawsze należy sprawdzić w warunkach licencyjnych, czy dany program rzeczywiście jest dopuszczony do bezpłatnego użytku w celach biznesowych.
Jeśli chodzi o przykłady, to na pewno warto zainteresować się pakietem biurowym Libre Office czy odpowiednikiem Powerpointa – Impress. Do projektowania można natomiast wypróbować program Draw.
Jeśli masz konto firmowe, to koniecznie sprawdź, czy bank w ramach tej usługi nie udostępnia Ci także bezpłatnego oprogramowania biznesowego. Najczęściej będzie to program do wystawiania faktur i podstawowego prowadzenia księgowości w firmie.
Operatorzy telefonii komórkowych również często udostępniają darmowe oprogramowanie swoim klientom biznesowym. Zwykle są to programy zwiększające bezpieczeństwo zasobów cyfrowych przedsiębiorstwa, a więc oprogramowanie antywirusowe czy szyfrujące.
Przykładem bezpłatnego oprogramowania, z którego można korzystać w celach biznesowych, jest oczywiście WordPress, a więc najpopularniejszy CMS na świecie. Ten system zarządzania treścią strony daje możliwość samodzielnego aktualizowania bloga, dodawania nowych zakładek czy publikowania zdjęć i innych plików graficznych na stronie firmy.
Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że darmowe oprogramowanie dla firmy nigdy nie będzie tak dobre jak komercyjne, udostępniane za opłatą. Dlatego traktuj nasze propozycje wyłącznie w kategorii rozwiązania przejściowego i docelowo rozważ zainwestowanie w oprogramowanie z wyższej półki, w tym zaprojektowane specjalnie na potrzeby Twojej firmy.