Nielegalne oprogramowanie znajdujące się w zasobach firmy jest bardzo poważnym problemem. Może to narazić przedsiębiorstwo na problemy finansowe oraz prawne, ponieważ korzystanie z pirackich programów stanowi złamanie przepisów o ochronie praw autorskich. Co powinieneś zrobić, gdy odkryjesz, że Twój pracownik rzeczywiście ma na komputerze służbowym nielegalne oprogramowanie? Sprawdź procedurę krok po kroku.
Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania musisz poznać motywację pracownika, który korzystał z nielegalnego oprogramowania na powierzonym mu komputerze. Być może nie był świadom, że robi coś złego – może nawet nie wiedział, że to, na czym pracuje, de facto jest piratem. Ustal wszystkie okoliczności tego zdarzenia oraz poinformuj pracownika, jakie grożą mu konsekwencje.
Jeśli to jego pierwsza wpadka i widzisz, że nie działał z premedytacją, to wystarczy upomnienie lub oficjalna nagana. Jeśli jednak pracownik zainstalował na komputerze służbowym mnóstwo pirackich programów, w tym kompletnie niezwiązanych z jego obowiązkami zawodowymi, to w grę powinna już wchodzić kara finansowa.
Nielegalne oprogramowanie nie może się znajdować na żadnym z firmowych urządzeń. Nie dość, że trzeba je natychmiast usunąć z komputera przyłapanego pracownika, to jeszcze należy zlustrować wszystkie sprzęty znajdujące się w użytku pozostałych zatrudnionych osób.
Uwaga!
Zwróć również uwagę na programy, które są legalne, natomiast nie mają licencji do wykorzystania komercyjnego. One także muszą zostać usunięte.
Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: po co pracownik korzystał z pirackich programów? Jeśli było to oprogramowanie służące mu do pracy, to najwyraźniej nie zapewniasz swoim podwładnym odpowiednich narzędzi.
Powinno Cię to zmotywować do przeprowadzenia remanentu i ocenienia faktycznych potrzeb pracowników w zakresie oprogramowania. Skontaktuj się z firmami dostarczającymi programy komputerowe dla biznesu i poproś o oferty.
Wpadka jednego pracownika prawdopodobnie jest tylko czubkiem góry lodowej i inne osoby zatrudnione w firmie też korzystają z piratów. W takim razie czas najwyższy wprowadzić konkretne zasady i wpisać w firmowy regulamin punkt mówiący o konsekwencjach pobierania nielegalnego oprogramowania na komputery i inne urządzenia służbowe.