Co zrobić, gdy odkryjesz nielegalne oprogramowanie na komputerze pracownika?

Piotr Kowalczyk
20.05.2021

Nielegalne oprogramowanie znajdujące się w zasobach firmy jest bardzo poważnym problemem. Może to narazić przedsiębiorstwo na problemy finansowe oraz prawne, ponieważ korzystanie z pirackich programów stanowi złamanie przepisów o ochronie praw autorskich. Co powinieneś zrobić, gdy odkryjesz, że Twój pracownik rzeczywiście ma na komputerze służbowym nielegalne oprogramowanie? Sprawdź procedurę krok po kroku.

Krok 1: rozmowa z pracownikiem

Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania musisz poznać motywację pracownika, który korzystał z nielegalnego oprogramowania na powierzonym mu komputerze. Być może nie był świadom, że robi coś złego – może nawet nie wiedział, że to, na czym pracuje, de facto jest piratem. Ustal wszystkie okoliczności tego zdarzenia oraz poinformuj pracownika, jakie grożą mu konsekwencje.

Jeśli to jego pierwsza wpadka i widzisz, że nie działał z premedytacją, to wystarczy upomnienie lub oficjalna nagana. Jeśli jednak pracownik zainstalował na komputerze służbowym mnóstwo pirackich programów, w tym kompletnie niezwiązanych z jego obowiązkami zawodowymi, to w grę powinna już wchodzić kara finansowa.

Krok 2: natychmiastowe usunięcie pirackiego programu

Nielegalne oprogramowanie nie może się znajdować na żadnym z firmowych urządzeń. Nie dość, że trzeba je natychmiast usunąć z komputera przyłapanego pracownika, to jeszcze należy zlustrować wszystkie sprzęty znajdujące się w użytku pozostałych zatrudnionych osób.

Uwaga!

Zwróć również uwagę na programy, które są legalne, natomiast nie mają licencji do wykorzystania komercyjnego. One także muszą zostać usunięte.

Krok 3: inwestycja w legalne oprogramowanie

Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: po co pracownik korzystał z pirackich programów? Jeśli było to oprogramowanie służące mu do pracy, to najwyraźniej nie zapewniasz swoim podwładnym odpowiednich narzędzi.

Powinno Cię to zmotywować do przeprowadzenia remanentu i ocenienia faktycznych potrzeb pracowników w zakresie oprogramowania. Skontaktuj się z firmami dostarczającymi programy komputerowe dla biznesu i poproś o oferty.

Krok 4: ustalenie jasnych zasad w firmie

Wpadka jednego pracownika prawdopodobnie jest tylko czubkiem góry lodowej i inne osoby zatrudnione w firmie też korzystają z piratów. W takim razie czas najwyższy wprowadzić konkretne zasady i wpisać w firmowy regulamin punkt mówiący o konsekwencjach pobierania nielegalnego oprogramowania na komputery i inne urządzenia służbowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.