Co to znaczy, że oprogramowanie dla firmy jest szyte na miarę?

Antoni Kwapisz
29.05.2020

Dedykowane oprogramowanie dla firmy jest bardzo kuszącą propozycją dla każdego przedsiębiorcy, który ma już dość wydawania pieniędzy na uniwersalne narzędzia, które po jakimś czasie przestają spełniać swoją funkcję i wymagają wymiany na nowe. W tym przypadku mamy możliwość zamówienia oprogramowania szytego na miarę. Co to jednak oznacza w praktyce? Czym charakteryzuje się takie oprogramowanie? Sprawdź w naszym poradniku.

Oprogramowanie napisane pod konkretną firmę

Z oprogramowaniem szytym na miarę jest dokładnie tak, jak z garniturem, który krawiec przygotowuje dla swojego klienta. Mamy tutaj pewność, że wszystko idealnie pasuje i doskonale podkreśla atuty, maskując natomiast różne wady. W rolę krawca wciela się oczywiście zespół programistów i project managerów, którzy pochylają się nad problemami klienta, analizują jego oczekiwania i krok po kroku dostosowują do tego narzędzie informatyczne.

Warto wiedzieć

Oprogramowaniem dedykowanym nie jest program „z rynku”, który dopasowuje się do firmy pod kątem funkcjonalności. Mówimy tutaj o rozwiązaniu budowanym od podstaw.

Tylko te funkcjonalności, które są naprawdę potrzebne

Dzięki temu, że zespół programistów pisze oprogramowanie realnie odpowiadające na potrzeby klienta, można znacząco ograniczyć koszt pracy. Klient nie płaci więc za coś, co nie jest mu do niczego potrzebne, jak ma to miejsce w przypadku gotowych systemów informatycznych oferowanych na wolnym rynku. Można to porównać do zakupu samochodu w salonie, gdzie klient sam decyduje, jakie elementy wyposażenia chce mieć i tylko za nie dopłaca.

Wysoki poziom zabezpieczeń

Bardzo ważną zaletą oprogramowania szytego na miarę jest to, że już na etapie jego tworzenia można zadbać o takie zabezpieczenia, jakie najlepiej sprawdzą się w danej firmie. Analitycy uwzględnią tutaj chociażby sposób przechowywania danych i dokumentacji, przyjrzą się infrastrukturze IT w firmie oraz specyfice pracy zespołu, co pozwala bardzo dokładnie oszacować ryzyko oraz je zminimalizować przy wykorzystaniu konkretnych narzędzi.

Opcja rozbudowy w przyszłości

Projektując dedykowane oprogramowanie dla firmy zawsze można zostawić pole do tego, aby móc je kiedyś rozbudować – na przykład po tym, jak przedsiębiorstwo zwiększy zatrudnienie czy rozszerzy zakres działalności. Dzięki temu nie będzie potrzeby inwestowania w zupełnie nowe środowisko, co znów pociągnęłoby za sobą duże koszty oraz zdezorganizowało pracę firmy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie