Wykonywanie usługi nieobjętej kodem PKD – czy możesz tak robić?

Mateusz Nowak
30.09.2021

Wielu przedsiębiorców rozpoczynając działalność gospodarczą nie jest w stanie przewidzieć, w jakim kierunku rozwinie się ich biznes. Może więc dojść do sytuacji, w której firma zacznie realizować zlecenia wykraczające poza zakres jej początkowych kompetencji. Przykładowo: firma budowlana z czasem wprowadza do swojej oferty usługi reklamowe. Czy taki scenariusz jest dopuszczalny, jeśli przedsiębiorstwo nie ma tego typu usług w swoim PKD? Sprawdź to w naszym poradniku.

Konsekwencje mogą być poważne

Ściśle trzymając się obowiązujących przepisów trzeba napisać, że świadczenie usług nieobjętych podanymi przez przedsiębiorcę kodami PKD jest niezgodne z prawem. Grożą za to określone konsekwencje: od grzywny, przez karę ograniczenia wolności, aż po całkowite wykreślenie firmy z rejestru CEIDG. Takie sytuacje na szczęście zdarzają się niezwykle rzadko, można wręcz napisać, że są marginalne.

Z podatkowego punktu widzenia świadczenie usług spoza podanych kodów PKD nie jest żadnym problemem i nie stanowi podstawy do unieważnienia transakcji. Przedsiębiorca musi się oczywiście rozliczyć z osiągniętego przychodu i tyle. Dobrze natomiast byłoby dopisać odpowiedni kod PKD, gdy tylko pojawi się możliwość zrealizowania dochodowej usługi, a nie chcemy mieć z tego tytułu żadnych problemów.

Przedsiębiorca ma maksymalnie 7 dni na wprowadzenie zmian w oznaczeniu rodzajów prowadzonej działalności. Czyli: może zrealizować usługę teoretycznie wykraczającą poza zakres jego kompetencji, natomiast w ciągu tygodnia musi zaktualizować swój wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na wniosku CEIDG-1.

Jak dopisać nowy kod PKD?

 Nie jest to trudne, ponieważ wszystko można załatwić online, o ile przedsiębiorca posiada podpis elektroniczny – w przeciwnym razie będzie musiał potwierdzić wprowadzone zmiany podczas osobistej wizyty w urzędzie gminy, na terenie której zarejestrował działalność gospodarczą.

We wniosku CEIDG-1 można nie tylko dodać kolejne kody PKD, ale też na przykład zmienić główny kod działalności. Nie ma również żadnych ograniczeń w zakresie wyboru liczby kodów (poza działalnościami wymagającymi specjalnych zezwoleń), dlatego warto dodać jak najwięcej kodów PKD, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie