W większości polskich firm korzysta się z samochodów, czy to dla pracowników, czy kadry managerskiej, czy po prostu dla właścicieli. Posiadanie auta w środkach trwałych przedsiębiorstwa jest korzystne z podatkowego punktu widzenia (liczne koszty, które można łatwo rozliczać), ale jednocześnie wiąże się z konkretnymi wydatkami. Jednym z nich jest obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jak znaleźć tańszą polisę dla samochodów firmowych? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.
To częsty błąd popełniany przez przedsiębiorców, który najczęściej wynika z braku czasu. Jeśli otrzymałeś już propozycję przedłużenia ubezpieczenia OC złożoną przez obecne towarzystwo ubezpieczeniowe, to koniecznie skonfrontuj ją z ofertami rynkowymi. Rzadko się zdarza, aby takie przedłużenie faktycznie się opłacało – ubezpieczyciele chętniej walczą o nowych klientów, niż zatrzymują u siebie stałych.
W dobie Internetu sprawdzenie ceny ubezpieczenia OC dla samochodu firmowego zajmuje dosłownie kilka minut. Od tego właśnie są popularne porównywarki ubezpieczeń. Nie będziemy wymieniać konkretnych nazw – bez problemu znajdziesz takie narzędzia w Google. Pamiętaj tylko, że w porównywarkach nie znajdziesz ofert wszystkich ubezpieczycieli. To jednak i tak lepsze rozwiązanie, niż bezrefleksyjne przedłużanie polisy w obecnej firmie.
Jeśli masz kilka lub kilkanaście samochodów w firmie, to zasadne będzie już nawiązanie stałej współpracy ze specjalistą z zakresu ubezpieczeń. Broker będzie nie tylko szukać dla Ciebie najkorzystniejszych ofert, ale też pilnować wymaganych terminów i przypominać Ci, że zbliża się koniec ochrony ubezpieczeniowej.
Taka współpraca jest bardzo korzystna, ponieważ nie ponosisz kosztów związanych z wynagrodzeniem brokera. Z kolei specjalista wie, że aby zatrzymać Cię u siebie musi się bardzo postarać i faktycznie wyszukiwać dla Ciebie najlepsze oferty.
Na koniec jeszcze jedna cenna wskazówka: uczul pracowników na dbanie o powierzone im samochody. W końcu cena OC w głównej mierze jest uzależniona od historii polisy – im więcej rozliczonych szkód, tym wyższa składka.