Jak wybrać wspólnika do spółki cywilnej?

Mateusz Nowak
23.03.2021

Spółki cywilne mają mnóstwo zalet i należą do najpopularniejszych form współpracy biznesowej w Polsce. Ich główną wadą jest natomiast to, że niosą ze sobą poważne ryzyko konfliktów pomiędzy wspólnikami, co w skrajnej sytuacji może doprowadzić do paraliżu działania firmy, a nawet przeniesienia sporu na drogę sądową. Jedynym sposobem na uniknięcie podobnego scenariusza jest uważne wybranie wspólnika do spółki cywilnej. Jak to zrobić? Wykorzystaj te wskazówki.

Wybierz kogoś, kogo dobrze znasz

Niekoniecznie musi to być osoba, z którą utrzymujesz relacje prywatne – wręcz jest to niewskazane. Idealnie natomiast byłoby zaprosić do spółki kogoś, kogo znasz z pracy w innej firmie i wiesz, jakie ma umiejętności, jaka jest jej kultura pracy, jak rozumie prowadzenie firmy. Taka osoba będzie dla Ciebie przewidywalna, co jest ogromną zaletą z punktu widzenia wspólnego działania w biznesie.

Weź wspólnika, który ma identyczną wizję prowadzenia biznesu

Jeśli wspólnicy nie zgadzają się w elementarnych kwestiach, to taki biznes na dłuższą metę nie ma żadnego sensu. Owszem, możecie się różnić w poglądach na takie sprawy, jak np. dobór produktów czy usług, ale nie w zakresie obrania kierunku rozwoju biznesu.

Przykładowo: jeśli Ty masz wizję zbudowania firmy o zasięgu ogólnopolskim, natomiast Twojemu wspólnikowi w zupełności wystarczyłoby osiągnięcie pozycji lokalnego lidera, to dojdzie między Wami do konfliktu. To nie wróży dobrze na przyszłość.

Niech to będzie osoba, która zna się na innych obszarach niż Ty

Wiele osób przy doborze wspólnika do spółki cywilnej popełnia zasadniczy błąd. Polega on na podświadomym szukaniu kogoś, kto ma identyczne kwalifikacje. Tymczasem doświadczenie pokazuje, że korzystniejszy dla biznesu jest układ, w którym wspólnicy odpowiadają za zupełnie inne obszary działalności.

Znów przykład. Jeśli Ty jesteś świetnym handlowcem, ale kompletnie nie masz głowy do spraw finansowych i kadrowych, to poszukaj wspólnika, który zajmie się właśnie tymi obszarami. Dzięki temu firma będzie stać solidnie na dwóch nogach, a wspólnicy nie będą wchodzić sobie w paradę.

Na koniec jeszcze jedna dobra rada: po wybraniu wspólnika dokładnie określ kompetencje każdej ze stron w umowie spółki cywilnej. To pozwoli uniknąć konfliktów, które mogłyby nawet przeobrazić się w otwartą wojnę i podważanie wzajemnych decyzji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie