Zarządzanie procesami w magazynie - system WMS

Maciej Piwowski
30.06.2021

Pojęcie związane z efektywnym zarządzaniem znajduje swoje zastosowanie nie tylko w dużych korporacjach związanych np. z finansami czy e-commerce"ami. Dążą do niego również właściciele firm produkcyjnych czy magazynowych, w których właściwe zarządzanie codzienną pracą zespołów i linii produkcyjnych, a także hurtowni odgrywa kluczową rolę w sukcesie przedsiębiorstwa. Przydatne w tym aspekcie jest stosowanie systemu WMS, który wspomaga optymalne korzystanie z przestrzeni magazynów.

System WMS - co to jest?

Pojęcie dotyczy magazynowego systemu zarządzania, którego nazwa pochodzi od angielskiego skrótu WMS, czyli "Warehouse Management System". To oprogramowanie, którego głównym zadaniem jest całościowe zarządzanie ruchem towarów w hurtowniach. Stanowi innowacyjne rozwiązanie wykorzystywane najczęściej w centrach logistycznych czy magazynach o dużym przepływie produktów. Niemniej jednak z powodzeniem sprawdza się również w mniejszych przedsiębiorstwach. System WMS stanowi udogodnienie w kwestii nadzoru nad rotacją i przechowywaniem towarów, dzięki zbieraniu danych zawartych na kodach paskowych. Ich odczytywanie możliwe jest poprzez odpowiednie skanery i kolektory danych.

Co oferuje system WMS?

Program dostarcza szereg funkcjonalności, które przyczyniają się do stale powiększającej się listy zadowolonych przedsiębiorców. Przykładowo - system WMS Infinite pozwala na zarządzanie wieloma magazynami i oddziałami jednocześnie. Bez problemu współdziała i integruje się także z dowolnym oprogramowaniem ER. Inną wartą uwagi funkcją jest automatyzacja czynności magazynowych, np. zleceń wydawania towaru czy uzupełniania braków w hurtowni. WMS świetnie sprawdza się również przy raportowaniu o bieżącym stanie magazynu oraz lokalizacji miejsca konkretnych produktów.

Dlaczego warto wdrożyć WMS u siebie?

Posiadanie takiego systemu we własnej firmie ma wiele zalet. Jedną z nich jest z pewnością właściwa identyfikacja nie tylko samych towarów, ale i ich lokacji magazynowych. Zwiększa to kontrolę nad całą firmą, a także automatyzuje wiele procesów. Co z kolei przyczynia się do wzrostu wydajności i lepszej organizacji pracy podwładnych. Korzystający z oprogramowania często wspominają o optymalizacji i maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni w magazynie - dzięki temu mogą przechowywać u siebie większą liczbę towarów i jednocześnie lepiej nią zarządzać. Wpływa to oczywiście na większy zysk przedsiębiorstwa.  System WMS dzięki swoim możliwościom operacyjnym redukuje koszty magazynowe. Dzieje się to m.in. poprzez eliminację pomyłek pracowników oraz redukcję strat towarowych. Zarządzanie magazynierami także staje się efektywniejsze - WMS pozwala na stałą kontrolę czasu pracy oraz ich monitoring, dzięki któremu możemy zająć obiektywne stanowisko przy ocenie pracowników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie