Zakładanie firmy w Niemczech a w Polsce - podstawowe różnice

Antoni Kwapisz
28.06.2021

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, każdy obywatel kraju członkowskiego może założyć firmę w wybranym państwie zrzeszonym w ramach wspólnoty. Aby rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej poza granicami rodzimego kraju, trzeba spełnić określone lokalnym prawem przepisy oraz rozliczać podatki według systemu obowiązującego w danym państwie. Z artykułu dowiesz się, co odróżnia rejestrację firmy w Niemczech od założenia działalności w Polsce.

Rejestracja firmy w Niemczech czy w Polsce

Zarejestrowanie firmy w Niemczech składa się z kilku etapów. Jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz, cały proces założenia działalności nie będzie skomplikowany. Przed udaniem się do urzędu należy sprawdzić, jakie dokumenty, pozwolenia, czy koncesje są konieczne do założenia biznesu. Jakie kroki warto podjąć, zanim rozpoczniemy procedurę rejestrowania firmy?

  • precyzyjnie określ zakres działalności przedsiębiorstwa,
  • zapoznaj się z miejscowym prawem dotyczącym rejestracji i prowadzenia firmy
  • otwórz konto bankowe,
  • zbierz komplet niezbędnych dokumentów.

Po zastosowaniu się do tych punktów rejestracja nie powinna być czasochłonna. W przypadku Niemiec najdłużej trwa zazwyczaj przyznanie numeru podatkowego i zajmuje około kilku tygodni.

Istotną kwestią, o której trzeba zadecydować przy zakładaniu firmy, jest forma prowadzenia działalności. Mamy do wyboru kilka możliwości:

  • jednoosobowa działalność (Gewerbe),
  • własna spółka GmbH,
  • niewymagającą kapitału zakładowego UG,
  • spółka osobowa.

Założenie firmy w Niemczech to nie tylko dodatkowe obowiązki, ale także korzyści finansowe, a konkretnie - podatkowe. W większości przypadków będzie się to wiązało z brakiem ubezpieczeniem emerytalnego, czy wyższą kwotą wolną od podatku. W niektórych okolicznościach bardziej opłacalne jest jednak założenie firmy w Polsce i działanie na niemieckim rynku z kraju. Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie rady specjalistów, którzy posiadają wiedzę na temat regulacji prawnych w tym zakresie i potrafią ocenić, który z wariantów będzie odpowiedni w Twoim przypadku.

Rejestracja firmy w Niemczech

Rejestracja działalność gospodarczej składa się z kilku stałych etapów. Co należy zrobić, żeby sprawnie założyć firmę?

  1. Zwróć się do lokalnej Izby Rzemieślniczej (w przypadku zawodów objętych obowiązkiem wpisu na listę rzemieślników);
  2. Udaj się do urzędu ds. gospodarki (Gewerbeamt lub Wirtschaftsamt). W zależności od landu mieści się on w różnych instytucjach, najczęściej jest to urząd miasta;
  3. Wypełnij formularz i podaj urzędnikowi niezbędne dane (dane osobowych, miejsce zamieszkania, rodzaj firmy itp.) - zostaną one wprowadzone do właściwego programu. W dalszej kolejności należy sprawdzić na druku, czy przekazane informacje pokrywają się z wersją papierową;
  4. Dokonaj opłaty - w zależności od miejscowości to około 35 euro, które można uiścić na miejscu lub przelewem.

Standardowym obowiązkiem podczas załatwiania spraw urzędowych jest posiadanie przy sobie dowodu tożsamości lub paszportu, w tym przypadku konieczna będzie także umowa najmu lokalu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie