Wentylator lakierniczy niezbędny w każdej komorze lakierniczej

Antoni Kwapisz
22.02.2022

Lakierowanie to jeden z najpowszechniej wykonywanych zabiegów przemysłowych. Profesjonalnie wykonywany w kabinie lakierniczej wymaga specjalnego przygotowania. Niezbędny okazuje się wentylator lakierniczy. Wszystko ze względów na bezpieczeństwo i komfort pracy, o których nie ma mowy bez odpowiedniego wentylatora do lakierni.

Co powinno cechować wentylator lakierniczy?

Najważniejszym parametrem, którym powinien wyróżniać się wentylator lakierniczy, jest stabilność pracy. W przypadku braku stabilności urządzenie nie będzie w stanie zapewnić stałych, optymalnych warunków, umożliwiających poprawne nakładanie lakieru. Z tego powodu, specjaliści rekomendują wybieranie urządzeń mocowanych na osi silnika napędzającego. Choć można się spotkać również z głosami, że wentylator lakierniczy napędzany za pośrednictwem pasów klinowych jest niezawodny, a wahania pojawiające się w stabilności pracy są tak nieznaczne, przez co nie mają negatywnego wpływu na proces lakierowania.

 Wiemy już, jaki wentylator do ściany lakierniczej wybrać, jeśli chodzi o najważniejsze parametry. Przejdźmy teraz do wytłumaczenia kwestii tego, jak działają wentylatory do komory lakierniczej.

Jak działa wentylator do kabiny lakierniczej

Głównym zadaniem wentylatorów, niezależnie od ich konkretnego przeznaczenia, jest zapewnienie przepływu powietrza. Wentylator do kabiny lakierniczej nie jest tutaj wyjątkiem. Podczas pokrywania obiektu lakierem wyróżnia się dwie zasadnicze fazy pracy:

  • Fazę lakierowania,
  • Fazę suszenia.

 Na czym polega praca wentylatora w fazie lakierowania? Wentylator lakierniczy pobiera czyste powietrze, pochodzące z zewnątrz komory i kieruje je na wymiennik ciepła, w którym zostaje podgrzane do ustalonej wcześniej temperatury. Następnie wentylator lakierniczy kieruje ogrzane powietrze do filtrów sufitowych, które po przejściu przez kabinę przepychane jest do kanału wylotowego. Należy mieć świadomość, że powietrze, które przepłynie przez kabinę w procesie lakierowania, będzie silnie zanieczyszczone. Z tego też powodu, takiego „zużytego” powietrza, które wydmuchuje wentylator lakierniczy, nie należy używać do ogrzewania pomieszczeń. Może ono bowiem stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, które zmuszone by były nim oddychać.

Jaki wentylator do ściany lakierniczej wybrać?

Decydując się na korzystanie z kabiny lakierniczej, należy zadbać o wyposażenie jej w niezbędny sprzęt. Jednym z urządzeń, których nie może zabraknąć w procesie lakierowania, jest dobrej jakości wentylator lakierniczy. Czym się kierować wybierając wentylator? Najlepiej zaufać renomowanym markom, które cieszą się zaufaniem szerokiego grona klientów. Dodatkowo, przed zakupem konkretnego urządzenia należy określić, czego dokładnie będziemy od niego potrzebować.

 W praktyce oznacza to konieczność ustalenia kilku parametrów. Wśród nich znajduje się np. wielkość kabiny, w której będzie pracował wentylator, efektywność nawiewu, na której nam zależy, oraz stopień filtracji. Jeżeli nie będziesz pewien, jakie parametry techniczne powinny cechować wentylator do lakierni, którego potrzebujesz, skontaktuj się z pracownikami firmy, zajmującej się sprzedażą tych urządzeń. Specjaliści doradzą, jaki wentylator do ściany lakierniczej wybrać oraz odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie