Postanowiliśmy korzystać z leasingu samochodu i wraz z wykupem obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, zdecydowaliśmy się również na dodatkowe ubezpieczenie GAP. Dlaczego warto? Czym jest ubezpieczenie GAP w leasingu?
Ubezpieczenie GAP - wyjaśnimy na początek, co to jest?
GAP to skrót od angielskiego określenia Guaranted Asset Protection, co oznacza ubezpieczenie od straty finansowej, a dokładnie od utraty wartości samochodu. Tak się może stać, gdy zostanie on na przykład ukradziony. W takiej sytuacji GAP jest nieocenionym wsparciem, gdyż zapewnia osobie, które doznała takiej straty możliwość zakupu pojazdu porównywalnego z utraconym. Niektóre firmy oferują też ubezpieczenie GAP w leasingu dla motocykli.
Ubezpieczenie GAP w leasingu - jakie są jego rodzaje?
Jak widzimy, takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla leasingobiorców, gdyż w razie nieoczekiwanego zdarzenia przysługuje im odzyskanie tej samej wartości. Warto jednocześnie pamiętać, że ubezpieczenie GAP w leasingu niejedno ma imię, ponieważ dostępne są różne rozwiązania. I właśnie o nich teraz napiszemy. Ubezpieczenie GAP w leasingu może być fakturowe, finansowe, indeksowe i casco.
Ubezpieczenie GAP w leasingu - ile to kosztuje?
To zależy od rodzaju ubezpieczenia, niemniej niezależnie od tego, zawierane jest ono na cały okres trwania leasingu, koszty zaś są najczęściej doliczone do rat leasingu. Koszty nie są wysokie - to ledwie kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Za GAP fakturowy 0,7-1,1% (czasem i mniej 0,4%, ale z większą ilością wyłączeń), za GAP finansowy to około 0,4-0,5% (ceny z faktury zakupu rocznie), za GAP indeksowy 0,7-0,8 (rocznie).
Poznaliśmy już podstawowe informacje na temat ubezpieczenia GAP w leasingu, możemy więc teraz podjąć świadomą decyzję na temat wyboru rodzaju tego świadczenia.
Informacja prasowa