Składka zdrowotna po Nowym Ładzie

Marek Szydełko
17.12.2021

Rewolucje w prawie, które swój początek mają w 2022 roku to nie tylko kwestie podatkowe, lecz także sposobu naliczania i opłacania składek zdrowotnych. Nowy sposób dotyczyć będzie niemal każdego z nas – zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych.

Składka zdrowotna dla osób zatrudnionych

Pracownicy na umowach o pracę oraz zlecenie od 2022 roku będą obciążeni 9-procentową składką zdrowotną i nie będą mogli odliczyć jej od podatku. Dla wielu osób będzie to obciążeniem i chociaż rząd twierdzi, że tej zmiany nie odczują osoby zarabiające około 5 do 10 tys. złotych brutto, to spora grupa osób zarabia przecież mniej lub więcej, niż wskazuje ten przedział.

Ratunkiem ma być ulga dla klasy średniej. Nie będzie ona jednak dotyczyć osób zatrudnionych na umowach zlecenie i o dzieło, a także emerytów. Przyznanie ulgi dla pozostałych osób będzie uzależnione od przychodu (zarabianej kwoty brutto). 

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna przestaje być stała dla przedsiębiorców na skali i podatku liniowym. Od 2022 roku będzie ona naliczana zależnie od dochodu. Stała składka zdrowotna, wynosząca 9 procent, obowiązywać będzie dla przedsiębiorców opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W tej grupie składka naliczana będzie na podstawie rocznego przychodu. Przykłady składek zdrowotnych dla ryczałtowców znajdziecie na: https://taxology.co/pl/kalkulator-wynagrodzen-polski-lad/.

Inaczej sprawa będzie wyglądać przy podatku liniowym. Tutaj będziemy mówić o minimalnej składce wynoszącej 270 zł, natomiast ostatecznie składka zdrowotna będzie równa 4,9% od dochodu. 

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych zapłacą 9-procentową składkę zdrowotną zależną od miesięcznego dochodu. W tej grupie pojawia się także wyższa kwota wolna od podatku. Dotychczas wynosiła ona nieco ponad 3 000 złotych, teraz będzie to dziesięć razy więcej – 30 000 złotych.

Zerowa składka zdrowotna

Tak – będą grupy osób, które nie zapłacą składki zdrowotnej w ogóle. Dotyczy to głównie seniorów (o ile zrezygnują z pobierania emerytury), rodziców czwórki lub większej liczby dzieci oraz osób powracających z zagranicy. Te grupy osób nie zapłacą zarówno składki zdrowotnej, jak i podatku dochodowego. Składki zdrowotnej nie zapłacą także wspólnicy w spółce akcyjnej – być może ta forma prowadzenia działalności stanie się wkrótce bardziej popularna, choć trzeba przyznać, że sama w sobie wiąże się przecież ze sporymi kosztami.

Składka zdrowotna po Nowym Ładzie nie zmieni się dla osób do 26 roku życia – w tej grupie wiekowej zasady pozostają niezmienne i ci podatnicy nadal będą opłacać składkę zdrowotną.

Nowe terminy odprowadzania składek

Przepisy Nowego Ładu przesuwają termin odprowadzenia składek zdrowotnych na 20. dzień danego miesiąca. Rządzący tłumaczą tę decyzję faktem, że wymaga ona naliczania od dochodu, a wydłużenie terminu pozwoli uniknąć pomyłek i pośpiechu. Dotychczas składki zdrowotne opłacane były do 10 dnia każdego miesiąca.

Polski system podatkowy zawsze był dosyć skomplikowany. Nowe przepisy wydają się tylko pogłębiać ten problem i prawdopodobnie dopiero praktyka pokaże, jak wpłynie to na nasze codzienne życie. Więcej informacji na temat nowego porządku podatkowego znajdziecie na: taxology.co/pl.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie