Przegląd i legalizacja gaśnic - kiedy je wykonywać?

Jerzy Biernacki
04.10.2022

Przegląd gaśnic – co mówią przepisy prawa?

Każdy budynek użyteczności publicznej, produkcyjny, magazyn, plac składowy obowiązkowo w sposób uregulowany posiada urządzenia przeciwpożarowe. W Polsce wyposażenie tych budynków jest uregulowane prawnie, w sposób odpowiadający normom europejskim. Przepisy nakładają obowiązki odpowiedniej liczy gaśnic z aktualnym wystawionym przez Centrum Naukowo Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej certyfikat zgodności. Dodatkowo ważne jest w tej sprawie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków, oraz innych obiektów budowlanych czy terenów.

W tym dokumencie zapisane są wszystkie normy, obostrzenia, oraz zasady dotyczące gaśnic oraz ich przeglądów. W przepisach występuje słowo "legalizacja", które oznacza zespół wielu czynności obejmujących sprawdzanie, stwierdzanie, oraz poświadczenie dowodem, że urządzenie spełnia wszystkie narzucone normy metrologiczne. Legalizować można zbiornik gaśnicy, które podlegają Urzędowi Dozoru Technicznego. Zgodnie z wytyczonymi przepisami, pod dozór techniczny podlegają zbiorniki, które są przenośne na skutek zmieniania miejsca między napełnianiem a opróżnianiem, o określonej pojemności, oraz nadciśnieniu. Muszą być przeznaczone do transportowania, lub magazynowania gazów lub cieczy, za wyjątkiem pojemników aerozolowych do jednorazowego użytku, oraz pojemników służących do dystrybucji i transportu napojów gazowanych.

Legalizacja gaśnic- pojęcie

Legalizacja polega na regularnych, cyklicznych przeglądach. Najczęściej odbywa się raz do roku. Dzięki niej osoba odpowiedzialna za przepisy ppoż ma pewność, że gaśnica jest zgodna z normami EN3, zadziała w sytuacji zagrożenia życia, oraz że jest w pełni sprawna.

Legalizacja obejmuje takie czynności jak sprawdzenie:

  • terminu ważności
  • mikrouszkodzeń
  • sprawności

Należy wiedzieć, że wykryte uszkodzenia mogą być skutkiem nie działaniem gaśnicy w przypadku sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu osób przebywających w budynku, dlatego wyłącza się sprzęt z użytkowania i zakupuje nowy w to miejsce.

Przegląd gaśnic przez użytkownika

Ważnym jest, aby poza przeglądem gaśnic, osoba odpowiedzialna za przepisy przeciwpożarowe w firmie regularnie dokonywała kontroli wzrokowej. Powinna odbywać się ona nie rzadziej jak raz na trzy miesiące. Trzeba sprawdzić, czy w ustalonym miejscu znajduje się gaśnica, oraz czy jej typ jest odpowiedni. Dodatkowo kontrola powinna obejmować czy gaśnica:

  • ma dobrze widoczną instrukcje obsługi
  • nie jest zastawiona
  • nie jest uszkodzona w jakikolwiek sposób
  • ma plomby
  • ma wskazania przyłączonych do niej ciśnieniomierzy

Zdarza się, że pierwszą osobą która zauważy nieścisłości będzie pracownik wykonujący pracę w budynku, lub osoba która odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy w miejscu użyteczności publicznej, dzięki czemu można reagować od razu pod kątem wymiany sprzętu, oraz naprawienia jego wad. Nie należy zrzucać odpowiedzialności tylko i wyłącznie na serwis, który za zadanie ma świadczyć usługi względem gaśnic.

Przegląd gaśnic – częstotliwość wykonywania przeglądu

Informacje na temat przeglądu i konserwacji gaśnic, a dokładniej częstotliwości ich wykonywania należy szukać w rozporządzeniu. Na podstawie przepisów, dokonywanie przeglądu gaśnic wymagane jest co rok. Warto wiedzieć, że środki gaśnicze ulegają degradacji, przy czym co pięć lat należy je wymieniać na nowe.

Lista dostępnych gaśnic, oraz maksymalne przerwy między konserwacjami:

  • Gaśnice śniegowe wymagają konserwacji co najmniej raz na rok. Ponowne napełnienie, lub remont odbywa się co 5 lat.
  • Gaśnice proszkowe, które są pod stałym ciśnieniem- muszą być zwracane do producenta, celem ponownego napełnienia. Konserwacja rozszerzona powinna odbywać się co 15 lat, ponowne napełnienie co 5 lat, standardowa konserwacja co rok.
  • Gaśnice proszkowe typu Z, wymagają konserwacji podstawowej co rok, a rozszerzonej co 5 lat, najczęściej wraz z remontem i ponownym napełnieniem w tym samym okresie czasu.
  • Gaśnice wodne, pianowe lub z wodnym środkiem gaśniczym wymagają konserwacji co rok, napełnienia rozszerzonego, oraz remontu w tym samym okresie czasu.

Podsumowanie

Istnieje wiele typów gaśnic, w związku z czym częstotliwość ich serwisowania, lub uzupełniania również różni się od siebie. Przeglądem gaśnic zajmuje się firma odpowiedzialna za jej serwis, jednak pomimo to należy, raz na trzy miesiące dokonywać kontroli wizualnej środków przeciwpożarowych, pod kątem szukania mikrouszkodzeń, czytelności instrukcji, oraz stanu plomb. Chcesz dowiedziec się więcej sprawdź askarprotect.pl

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie