Produkcja hal przemysłowych - jak rozbudować obiekty stalowe?

Krzysztof Jagielski
09.04.2024

Jedną z zalet hal stalowych jest możliwość ich łatwego rozbudowania lub przebudowania w przyszłości. Firmy, które dopiero zaczynają się rozwijać, zwracają na to szczególną uwagę i właśnie to traktują jak największy atut. W jaki sposób powiększa się przestrzeń w halach produkcyjnych i co zrobić, żeby nowo powstały obiekt spełniał wszystkie normy?

Rozbudowa hal przemysłowych to inaczej dobudowa nowych części do istniejących już obiektów. Najczęściej polega na zwiększaniu długości budynku, ale zdarza się również, że obejmuje poszerzanie hali.

Do niedawna, żeby przeprowadzić tego typu prace, trzeba było całkowicie wyłączyć obiekt z użytkowania. Dziś w związku z rozwojem technologii i popularyzacją hal stalowych w wielu przypadkach da się wykonać rozbudowę bez konieczności przerywania produkcji albo przenoszenia magazynowanych towarów do innych punktów.

Dużo jednak zależy od tego, czy hala przemysłowa została przystosowana do rozbudowy już na etapie projektowania, czy nie.

Wtedy, gdy rozbudowa była planowana na etapie projektu

Jeśli projekt zakładał, że obiekt będzie rozbudowany w przyszłości, zapewne projektanci umieścili stężenia dachowe oraz ścienne w przedskrajnych, a nie w skrajnych polach. Dlaczego to ma znaczenie? Ponieważ w takiej sytuacji dobudowa nowej części nie wymaga przerabiania konstrukcji i nie wpływa na układ stężeń – nie trzeba stosować wzmocnień.

Dodatkowo zazwyczaj wtedy, gdy wiadomo, że obiekty przemysłowe prawdopodobnie będą rozbudowywane, ramy skrajne wykonuje się z identycznych profili jak ramy wewnętrzne. Chociaż przed wprowadzeniem zmian będą one mniej obciążone, po rozbudowie bez problemu przejmą na siebie większe obciążenia.

Wtedy, gdy nie zakładano rozbudowy na etapie projektu

A co, gdy budowa hal przemysłowych nie zakładała powiększania przestrzeni wewnątrz obiektów? Wówczas to, jak przebiegnie rozbudowa i czy w ogóle będzie możliwa do zrealizowania w takiej formie, jak zaplanował to inwestor, zależy od wytrzymałości obecnej konstrukcji.

Jeśli hale przemysłowe rozbudowuje się na długość, czasami trzeba dostawić dodatkową ramę szczytową i w ten sposób ją podwoić, żeby była w stanie przejąć obciążenia z większej powierzchni dachu niż do tej pory. Jeżeli zaś rozbudowa ma się odbywać na szerokość, należy sprawdzić zapas nośności istniejących słupów i ocenić, czy mogą być słupami wewnętrznymi.

Najważniejsze jest, aby rozbudowa nie przyczyniła się do zwiększenia obciążeń na konstrukcję już istniejącej hali, ponieważ wówczas istnieje ryzyko uszkodzenia obiektu.

Rozbudowa hali stalowej a przepisy przeciwpożarowe

O czym jeszcze trzeba pamiętać przy wprowadzaniu zmian? O tym, że nowy obiekt powinien spełniać normy przeciwpożarowe. Budowa obiektów przemysłowych, w tym ich rozbudowa musi uwzględniać wszystkie wymagane normy.

Zanim przystąpi się do rozbudowy, należy wziąć pod uwagę fakt, że zwiększenie powierzchni może wpłynąć na strefę pożarową obiektu. Jeśli chce się powiększyć strefę pożarową, trzeba zaplanować montaż samoczynnych urządzeń oddymiających i wprowadzenie ochrony stref stałymi samoczynnymi wodnymi urządzeniami gaśniczymi. Z tego warunku wyłączne są jedynie obiekty niezawierające pomieszczeń zagrożonych wybuchem i wykonane z elementów nierozprzestrzeniających ognia.

W związku z tym, że produkcja hal przemysłowych i ich rozbudowa to skomplikowane procesy, warto je zlecić doświadczonym generalnym wykonawcom takim jak Commercecon (https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/), którzy będą w stanie doradzić najlepsze rozwiązania.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie