Czy wiesz, jak rozliczyć podatek od kryptowalut? Kiedy należy to zrobić, co należy uwzględnić i ile wynosi stawka podatku od kryptowalut?
Zysk z kryptowalut, czyli dochód ze sprzedaży wirtualnej waluty nakłada na nas obowiązek podatkowy. Z dochodów za kryptowaluty rozliczamy się raz w roku, składając odpowiedni formularz i przelewając środki do US. Dowiedz się, jak rozliczyć podatek od kryptowalut – kiedy należy to zrobić, w jaki sposób i ile wynosi stawka podatku od kryptowalut.
Rozliczanie podatku z kryptowalut – inny kapitał pieniężny w PIT-38
Podatek od kryptowalut rozliczamy za pomocą formularza PIT-38, czyli tego samego formularza, w którym rozliczamy podatki od innych kapitałów pieniężnych – np. za dochody uzyskane ze sprzedaży akcji czy obligacji. Jednak dochody za kryptowaluty rozliczamy całkowicie oddzielnie, nie łącząc dochodów ani kosztów uzyskania przychodów za kryptowaluty z innymi dochodami i kosztami uzyskania przychodów. Z tego powodu w formularzu PIT-38 znajduje się specjalna rubryka, która służy rozliczeniu podatku z kryptowalut. Oznacza to, że dochody za sprzedaż wszystkich kryptowalut rozliczamy niezależnie od dochodów za inne kapitały pieniężne, ale do US wysyłamy jeden formularz PIT-38. Podatek od kryptowalut rozliczamy na koniec bieżącego roku podatkowego, w którym kupiliśmy lub sprzedaliśmy kryptowaluty – podobnie, jak rozliczamy podatki z tytułu innych dochodów.
Podatek od kryptowalut a koszty uzyskania dochodu
Rozliczenie podatku od kryptowalut jest obowiązkiem każdej osoby, która sprzedała dowolną kryptowalutę bądź zapłaciła nią w formie barteru za usługę lub towar. Obowiązek podatkowy nie powstaje w przypadku wymiany jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę. Podatek w wysokości 19% należy zapłacić od dochodu z kryptowalut – od przychodu należy odjąć koszty jego uzyskania. Zaliczają się do nich bezpośrednie koszty nabycia kryptowalut oraz pośrednie i bezpośrednie koszty sprzedaży. Należy pamiętać o obowiązku zgłoszenia poniesionych kosztów, nawet jeśli nie uzyskaliśmy żadnego przychodu – jeśli w danym roku podatkowym kupiliśmy kryptowaluty, ale żadnej nie sprzedaliśmy, również należy taką informację zawrzeć w PIT-38. Rozliczenie nadwyżki w następnym roku podatkowym nie będzie możliwe, jeśli nie wykażemy jej w roku podatkowym, w którym powstała.
Korzystając z aplikacji Cryptiony, będziesz mieć dostęp do swoich aktualnych zobowiązań podatkowych – zapraszamy do rejestracji!
Artykuł partnera