Organizacje future-proof, czyli jak nie tylko przetrwać, ale i rozwijać biznes w niepewnych czasach

Piotr Kowalczyk
05.11.2021

Przyszłość to niepewność, zwłaszcza dla firm i organizacji, które muszą reagować na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość. Efektywne prowadzenie biznesu w świecie VUCA zależy od wielu czynników. Ich opanowanie sprawia, że organizacja staje się future-proof, odporna na zagrożenia, jakie niesie ze sobą nieprzewidywalna przyszłość. Jak uodpornić organizację?

Wyzwania świata VUCA

Na określenie VUCA składają się 4 pojęcia: Volatility (zmienność, ulotność),  Uncertainty (niepewność),  Complexity (złożoność) oraz Ambiguity (niejednoznaczność), które doskonale opisują cechy przyszłości, jaka czeka globalną gospodarkę. Możemy być pewni, iż rzeczywistość biznesowa będzie się zmieniać, a przez to czeka nas niepewność co do kierunku zmian i konsekwencji. Ponadto żyjemy w świecie, który już jest bardzo złożony, co dodatkowo podkreśla trudności, z jakimi mierzą się i będą się mierzyć organizacje. Choć ustalenie faktów jest możliwe, to pozostaje problem ich interpretacji. Tu dociera niejednoznaczność - zdarzenia, sytuacje, liczby i inne twarde dane mogą być rozumiane wielorako i każda z tych interpretacji może być prawidłowa. Podnosi to poziom wyzwania firm, które muszą podejmować decyzje często bez pewności, iż przyniosą one pozytywny skutek. Dlatego budowa firm future-proof jest kluczowa. 

Cechy organizacji future-proof

Organizacja future-proof ma zdolność przewidywania przyszłych wydarzeń i wykształciła metody, które pozwalają zminimalizować trudności, jakie mogą wyniknąć z uwagi na szybko zmieniającą się rzeczywistość. Oznacza to, że potrafi reagować na ryzyko, jakie się pojawia. Może mieć to związek z wieloma obszarami

Wyjście poza schematy 

Zakwestionowania dotychczasowych metod pracy to podstawa, aby umiejętnie wyprowadzać organizację z nadchodzących kryzysów. Wymaga to nie tylko zmian w hierarchii, ale również zmiany podejścia do zarządzania, tworzenie liderów przyszłości, wspierających pracowników w rozwoju zamiast pełniących funkcję kontrolną i decyzyjną. 

Uwolnienie decyzyjności, czyli Akty Przywódcze 

Świat biznesu nie wybacza tym, którzy się nie zmieniają, a nagradza odważnych i potrafiących szybko podejmować decyzje. To oznacza, że organizacje, które tkwią w starych schematach, prawdopodobnie szybko zostaną pokonane przez konkurencję. Dotyczy to w szczególności hierarchii i procesu decyzyjnego. Jeśli większość kwestii ustala jedna osoba lub struktura firmy jest na tyle rozwlekła, że postanowienie czegokolwiek zabiera mnóstwo czasu, to organizacja nie przetrwa, gdy dojdzie do gwałtownych i niespodziewanych zmian. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Jednym ze sposobów jest świadome oddanie pracownikom odpowiedzialności za ich działania. Członkowie zespołów mogą wykonywać Akty Przywódcze, czyli nie tylko dostrzegają obszar, który wymaga reakcji, ale także decydują się działać i biorą za to odpowiedzialność. 

Zrównoważony rozwój 

Nowoczesne organizacje muszą mieć świadomość odpowiedzialności społecznej, która ma ogromne znaczenie dla środowiska, pracowników, kontrahentów oraz klientów końcowych. Organizacje, które nie chcą inwestować w ten obszar, mogą stracić przewagę konkurencyjną poprzez np. stosowanie przestarzałych, nieekologicznych technologii produkcyjnych. 

Radzenie sobie z wyzwaniami VUCA

W modelu Boba Johansena Vision (wizja) zastępuje Volatility, Understanding (zrozumienie) Uncertainty, Clarity (jasność)  Complexity, a Agility (zwinność) zastępuje Ambiguity. Dzięki temu mamy do czynienia z firmą, która szybko się adaptuje do zmian, ma klarowną wizję siebie w przyszłości, potrafi sięgać po istotne dane i doskonale się komunikuje. 

To tylko część obszarów, które pozwalają stworzyć organizację gotową na wyzwania przyszłości. Kluczowe w tym wypadku jest rozpoznanie głównych bolączek firmy, kwestii, które wymagają poprawy. We wprowadzaniu zmiany pomogą programy rozwojowe Impact. Korzystanie z zewnętrznego, zaufanego wsparcia również jest elementem uodporniania firm, gdyż pozwala na większą elastyczność. W Impact wiemy, jak pomóc organizacjom, które stoją u progu wielkich zmian. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie