Nasz przewodnik po typach metalowych bram wjazdowych

Mariusz Siwko
28.01.2022

Automatyczny brama jest wspaniałym dodatkiem do każdej nieruchomości. Zapewnia dodatkową opcję bezpieczeństwa domu, podnosi atrakcyjność i zwiększa ogólną wartość nieruchomości.

Kiedy kupujesz nową bramę podjazdową, zazwyczaj zaczyna się od wyboru materiału. Oto co powinieneś wiedzieć o różnych rodzajach metali używanych do automatycznych bram, aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru dla Twojej nieruchomości!

Materiały

Istnieją cztery rodzaje materiałów są używane do produkcji metalowych bram podjazdowych:

  • Stal. (https://metinvestholding.com/pl/products/sheets-steel ) Stop żelaza i węgla, stal jest mocniejsza niż czyste żelazo i bardziej odporna na uderzenia. Stal jest najbardziej wytrzymałą opcją.
  • Aluminium. Ten metal jest lekki i plastyczny. Jest również całkowicie odporny na rdzę. Jest jednak mniej wytrzymały niż stal.
  • Kute żelazo. Żelazo, które zostało podgrzane i obrobione za pomocą narzędzi, nazywamy kutym żelazem. Jest ono bardziej plastyczne niż żeliwo i dlatego może być kształtowane w bardziej skomplikowane wzory. Ponadto, włóknisty wygląd nadaje temu metalowi charakteru.
  • Żeliwo. Żelazo, które zostało stopione, wlane do formy i pozostawione do zastygnięcia, nazywane jest żeliwem. Jest to mocny metal, ale nie jest tak wytrzymały jak kute żelazo, ani tak plastyczny. Jeśli chodzi o wygląd, ma gładsze wykończenie niż kute żelazo.

Porównanie różnych materiałów

Każdy z czterech metali używanych do produkcji bram wjazdowych ma swoje wady i zalety. Oto rzut oka na ich porównanie.

  • Wytrzymałość i trwałość
    Stal jest najmocniejszym metalem z grupy a aluminium najmniej wytrzymałe. Oznacza to, że w teorii, brama stalowa jest w stanie najlepiej wytrzymać obciążenie, jak również siły dźwigni związane z obsługą bramy. Żelazne bramy są tylko nieco mniej wytrzymałe niż bramy stalowe.

Chociaż bramy aluminiowe są najmniej wytrzymałe, nie są takie słabe i większość będzie wytrzymała na wszystko, co ty lub matka natura rzucicie w jej stronę Należy jednak zauważyć, że w przeciwieństwie do bram stalowych i żelaznych, bramy aluminiowe zazwyczaj nie są jednym kawałkiem spawanym. Zamiast tego, są przykręcone. Mogą one, w rezultacie, poluzować się w czasie i wymagają regulacji. Konstrukcje w pełni spawane są zawsze bardziej wytrzymałe.

  • Konserwacja
    Wszystkie bramy metalowe są łatwe w utrzymaniu i wymagają minimalnej konserwacji przez użytkownika. Aluminium ma tę zaletę, że jest materiałem naturalnie odpornym na rdzę. Jednak żelazne i stalowe bramy są wykończone powłoką proszkową, aby nie rdzewiały, nie łuszczyły się i nie blakły.
  • Waga
    Ogrodzenia aluminiowe są około 2,5 razy lżejsze od bram stalowych i żeliwnych. Są przez to mniej wytrzymałe, ale jednocześnie nie wymagają tak dużego podparcia. Można je zatem zautomatyzować za pomocą napędu bramy o mniejszej mocy. Ponadto, aluminium może być praktycznym wyborem dla bardzo dużych bram, dzięki czemu można je otwierać i zamykać z większą łatwością.
  • Wygląd
    O ile są dobrze wykonane, bramy metalowe są z natury eleganckie, czy są one wykonane ze stali, żelaza lub aluminium. Jeśli szukasz bardziej ozdobnego wyglądu, kute żelazo jest idealnym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o prostotę, stal, żeliwo lub brama aluminiowa może być właśnie dla Ciebie.

Wzory i style bram metalowych

Metalowe bramy zazwyczaj mają jeden z trzech wzorów:

  • Płaska. Jest to najprostszy styl bramy. Górna szyna bramy jest całkowicie prosta, dając bramę idealnie prostokątny kształt.
  • Łukowata. Górna szyna z łukiem bramy tworzy stopniowy łuk. Ten styl bramy metalowej ma elegancki, tradycyjny wygląd i jest idealny dla podwójnych bram skrzydłowych.
  • Łukowata z wykończeniem. Ten styl bramy różni się od łuku tym, że szczyty wykraczają poza górną szynę, zapewniając bardziej ozdobne wykończenie.

Chociaż są to trzy podstawowe style, istnieje wiele sposobów, aby dalej dostosować bramę. Na przykład, można wybrać odstęp i zdecydować o wysokości, na której brama jest zawieszona nad ziemią.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie