Określenie ścieżki edukacji i dalej też rozwoju zawodowego to nie lada wyzwanie, które rzutuje na całe niemal życie każdego człowieka. Jaką szkołę wybrać? Gdzie pójść na studia? Co robić zawodowo, aby praca była nie tylko źródłem dochodu, ale też satysfakcji. Te pytanie pojawiają się w głowach każdego pokolenia i za każdym razem odpowiedź nie jest, niestety, jednoznaczna. Dziś jednak jest nieco łatwiej - istnieją statystyki, badania rynku i prognozy, które pozwalają wybrać bezpieczny zawód. Pozwalają one z dużym prawdopodobieństwem określić szanse na zatrudnienie i trendy na najbliższe lata. Sprawdźmy więc w jakich kierunkach warto się kształcić i gdzie zdobywać doświadczenie?
Od lat trendy na rynku pracy wskazują, że zapotrzebowanie na specjalistów jest duże. Osoby kształcące się w nowych technologiach, informatyce i IT nie powinny mieć problemu ze zdobyciem pracy. Programowanie to zawód, o którym marzy niejeden student, ponieważ praca ta ma wiele, niekwestionowanych zalet. Możliwość pracy zdalnej, wysokie zarobki, liczne wyzwania i potrzeba ciągłego rozwoju powodują, że programiści mogą z pracy zawodowej czerpać wiele dobrego. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że mają spory wachlarz wyboru i swobodnie mogą zmieniać miejsca pracy, a nawet wybrać samozatrudnienie.
Wśród zawodów, które są atrakcyjne dziś i będą popularne w przyszłości, nie brakuje też zupełnie nowych profesji. Nanotechnologie, genetyka, sztuczna inteligencja - to obszary, które generują nowe zawody, a jednocześnie przestrzeń, aby specjalistom takim zapewnić atrakcyjne warunki pracy. Biotechnolog, projektant sztucznej inteligencji, ale też inżynier elektryki, to jedne z tych profesji, w których warto się rozwijać, zdobywając wiedzę i doświadczenie. Branże te są na tyle jednak specjalistyczne, że wymagają poświęcenia czasu, zaangażowania i zdolności, aby ukończyć właściwe studia i być gotowym do ciągłego podnoszenia kwalifikacji.
Szczegółowe, wąskie specjalizacje, to na szczęście tylko jedna część obecnego rynku pracy. Nieodmiennie bowiem potrzebni są doświadczeni pracownicy fizyczni, usług i obsługi klienta. W przypadku zawodów fizycznych, ich profil się zmienia. Mniej potrzebni stają się górnicy, rolniczy czy hutnicy, jednak zapotrzebowanie na pracowników budowlanych, dekarzy czy pracowników produkcji nie maleje. Podobnie sytuacja wygląda w handlu. Pracodawcy tacy jak Biedronka stale prowadzą rekrutacje na pracowników każdego szczebla w różnych obszarach – od kasjerów po kierowników sklepów, magazynierów, a także pracowników do biur w dziale IT czy zakupów. Rozpoczynając pracę w takim właśnie sektorze, atrakcyjna jest perspektywa, jaka umożliwia stały rozwój i pokonywania kolejnych szczebli kariery.
Nieodmiennie także potrzebni są ludzie zapewniający konkretne usługi. Fryzjerzy, kucharze czy kierowcy autobusów to osoby, bez których trudno wyobrazić sobie rynek. Zawody takie są nieustannie popularne i zapotrzebowanie na takich właśnie pracowników nie maleje. Ważnym aspektem kształcenia czy szkolenia w tych branżach jest możliwość szybkiego wejścia na rynek pracy – nie wymagają one specjalistycznych studiów i wieloletniej edukacji. W najbliższej przyszłości potrzebne będą też osoby związane z opieką pielęgniarską oraz opieką nad osobami starszymi. Trendy demograficzne powodują, ze seniorów, w skali procentowej, przybywa i przybywać będzie w społeczeństwie, a wraz z nimi zapotrzebowanie na osoby zapewniające im wsparcie i komfort życia będzie rosło.
Informacja prasowa