Mycie naczyń w gastronomii - wyposażenie zmywalni

Mateusz Nowak
18.09.2021

Zmywalnia należy do przestrzeni niekiedy traktowanych po macoszemu, jednak jak pokazuje doświadczenie restauratorów, powinna być urządzona zgodnie z zasadami ergonomii i funkcjonalności, aby lokal mógł sprawnie obsługiwać gości. Nie ważne jak dobre jedzenie gotujesz, jeśli serwujesz je na niedomytych talerzach.

Projekt przede wszystkim

Planując otwarcie nowego lokalu należy wcześniej postarać się o projekt zmywalni. Trzeba w nim wziąć pod uwagę zarówno komfort personelu, jak również wymogi stawiane przez Sanepid. Według wytycznych muszą być wydzielone dwie strefy – czysta i brudna. Istotne, aby drogi do nich nie krzyżowały się. Rolą projektanta jest zaplanowanie punktów odbioru naczyń brudnych oraz miejsca wydawania posiłków.

Optymalnie jest, gdy miejsce na brudne naczynia jest jak najbliżej zmywarki i zlewów z bieżącą wodą. Natomiast punkt dostawy najlepiej, aby był jak najbliżej miejsca z umytymi i schnącymi naczyniami. Wizualizacja obejmująca ruchy personelu w zmywalni pozwoli odpowiednio dobrać meble i wyposażenie, dzięki czemu praca będzie przebiegać bez zakłóceń. Na tym etapie trzeba rozważyć, jaka zmywarka gastronomiczna najlepiej sprawdzi się w naszej restauracji czy w barze. Konkretny model powinien też być dobrany pod kątem dostępnej przestrzeni i szacowanej ilości obsługiwanych gości.

Wyposażenie zmywalni

Najważniejsza jest zmywarko wyparzarka lub zmywarka umieszczona pod blatem (do szkła, polecana do kawiarni i barów). W stołówkach, jadłodajniach i dużych restauracjach sprawdzi się zmywarka tunelowa (z pełną automatyką). Natomiast w obiektach o średniej i dużej przestrzeni należy rozważyć zakup zmywarki kapturowej.

Ponadto w pomieszczeniu musi się znaleźć przestrzeń na naczynia i sztućce do mycia, na zlew porządkowy, kosz, regały ociekające oraz (obligatoryjnie) na rozdrabniacz do odpadów. Wskazówką przy wyborze jest materiał, z którego wykonano poszczególne elementy wyposażenia. Stal nierdzewna to optymalne rozwiązanie, które pozwoli na eksploatowanie urządzeń przez lata.

W małej gastronomii

Wydawać się może, że w małej gastronomii można sporo zaoszczędzić, decydując się na zmywarkę przeznaczoną do domowego użytku. To niestety pod wieloma względami błędny tok rozumowania.

Przede wszystkim żywotność zwykłej zmywarki mocno odbiega od profesjonalnego odpowiednika (ponadto wielu producentów domowego AGD w karcie gwarancyjnej zastrzega, że sprzęt nie może być wykorzystywany profesjonalnie).

Kolejną przewagą zmywarki gastronomicznej jest wyższa temperatura mycia (wyparzania), dochodząca do 80-90°C. Wyparzone naczynia są nie tylko czystsze, ale też wolne od drobnoustrojów.

Następną różnicą jest czas potrzebny na umycie naczyń. Domowa zmywarka potrzebuje przynajmniej 60 minut, zaś sprzęt dla zawodowców może umyć naczynia w 2-3 minuty.

Jaki sprzęt w barach i małej gastronomii

Do małych restauracji i barów sprawdzą się nawet podstawowe modele zmywarek gastronomicznych. Stalgast 801350 i bliźniaczy model 801351 zasługują na uwagę choćby dlatego, że mogą pracować na standardowym napięciu 230 V, do tego podstawowy cykl mycia trwa tylko 120 s (oba modele mają funkcję wyparzania, można w nich myć szkło, porcelanę czy kufle). Alternatywą może być zmywarka do naczyń Hendi (kod produktu 230220), doskonale sprawdzająca się do mycia talerzy, sztućców, szkła, kubków i tac; zasilana napięciem 230 V.

Godnych uwagi modeli do małej gastronomii jest znacznie więcej. Najważniejsze, żeby wybrać profesjonalny sprzęt pochodzący z polskiej sieci dystrybucyjnej.

Profesjonalne zmywarki gastronomiczne, znajdziesz na https://gastroplaneta.pl/pl/c/Zmywarki-gastronomiczne/91.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie