Kursy walut

Antoni Kwapisz
12.05.2015

Kupno obcej waluty lub jej sprzedaż nie jest skomplikowanym zadaniem. Wystarczy skorzystać z kantoru wymiany walut i dokonać odpowiedniej transakcji. I nawet nie trzeba wychodzić z domu, bo walutę można kupić i sprzedać online. Jednak, aby dokonać odpowiedniej transakcji należy wiedzieć, jaki jest jej obecny kurs.

Czym jest kurs walutowy?

Kurs walutowy jest niczym innym, jak ceną środka płatniczego obowiązującego w danym kraju lub w grupie krajów np. euro. wyrażona w wartości pieniądza innego kraju albo też grupy krajów. Kurs walutowy zostaje wyznaczony w punkcie, gdzie przecina się podaż z popytem w stosunku do obcych walut. Wysokość kursu walutowego ma olbrzymi wpływ na gospodarkę, a to gospodarka ostatecznie wpływa na poziom życia codziennego. Wymienia się kilka rodzajów kursów walutowych. Pierwszym jest kurs stały, który występuje wtedy, gdy wartość pieniądza jest utrzymywana w wyznaczonych granicach, czyli w widełkach. Drugim rodzajem kursu jest kurs arbitralny. Kurs arbitralny to inaczej kurs sztywny. Jest wtedy, gdy cena danego pieniądza wobec innych walut obcych jest ustalana przez politykę monetarną danego kraju. Stosowany jest w krajach, gdzie nie jest możliwa wymiana pieniądza własnego. Kolejnym jest kurs zmienny kontrolowany, czyli dirty floating i zmienny nie kontrolowany, czyli clear floating. Pierwszy ma miejsce, gdy bank centralny stabilizuje kurs. Kurs zmienny nie kontrolowany to przede wszystkim brak interwencji banku centralnego na rynku walutowym. 

Jak sprawdzić kurs walutowy danej waluty? 

Można to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze można udać się do kantoru lub banku i tam ustalić odpowiedni kurs walutowy, a można też skorzystać z takiego narzędzia jak kalkulator walut. Kalkulatory walut są dostępne na stronach internetowych. Przeliczniki waluty działają na podstawie danych przekazywanych z NBP. Wystarczy wybrać kwotę, walutę, ustalić datę i gotowe. 

Kalkulatory walut są praktycznymi narzędziami, z których każdy może skorzystać. Warto jednak pamiętać, że walutę skupujemy po jej najniższej cenie, sprzedajemy po najwyższej wartości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie