Kiedy ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?

Krzysztof Jagielski
05.01.2021

Jednym z najczęstszych pytań, jakie pojawia się w czasie okresu rozliczeń podatkowych dotyczy zagadnienia, jakim jest zwrot podatku z Niemiec. Kto i kiedy może ubiegać się o zwrot podatku? Sprawdź, w jakich okolicznościach możesz tego dokonać oraz jakie terminy obowiązują.

Kto może ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?

Każda osoba, która w danym roku podatkowym pracowała, osiągając legalnie dochody z tytułu zatrudnienia na terenie Niemiec, może ubiegać się o zwrot podatku. Wystarczy dopełnić formalności i przedstawić odpowiednie dokumenty. W przypadku rozliczania się z biurem podatkowym, które świadczy profesjonalne usługi odzyskiwanie niemieckiego podatku, wystarczy przedstawić kartę podatkową (odpowiednik polskiego PIT-11). Wystawienie karty podatkowej należy do obowiązku pracodawcy. W ramach alternatywy można okazać ostatni odcinek z wypłaty.

Podatnik pracujący w Niemczech do 183 dni rozlicza się w ramach tzw. rozliczenia ograniczonego, w którym nie przysługują mu ulgi. Jeśli natomiast był zatrudniony w Republice Federalnej Niemiec przez więcej niż 183 dni w ciągu roku podatkowego, może skorzystać z rozliczenia nieograniczonego, czyli takiego, które pozwala na korzystanie z różnego rodzaju ulg. Ulgi podatkowe są związane między innymi z ponoszeniem kosztów na utrzymanie lub kosztami dojazdów do miejsca pracy. W celu wypełnienia karty podatkowej, czyli niemieckiego PIT-u, możesz skorzystać z pomocy biura rozliczającego zeznania podatkowe lub zrobić to samodzielnie.

Podatek z Niemiec – do kiedy trzeba się rozliczyć?

Należy pamiętać, że terminy rozliczania podatków różnią się w zależności od kraju. Jeśli pracujesz za zachodnią granicą Polski, ostateczny termin na rozliczenie mija 31 lipca roku następującego po upływie ostatniego roku, za który chcesz odzyskać podatek. Różnica w stosunku do terminów w polskim systemie rozliczeń podatkowych wynosi więc 3 miesiące, ponieważ deklaracje składa się do 30 kwietnia. Ważną informacją jest także to, że odzyskiwanie podatku w Niemczech jest możliwe do czterech lat wstecz. Tzn. jeśli pracowałeś za granicą w latach 2017-2020, możesz uzyskać zwrot podatku za cały ten okres do końca lipca 2021 roku.

Zwrot podatku z Niemiec - czas oczekiwania

Kiedy rozliczenie podatku masz już za sobą, pozostaje czekać na jego zwrot. Niestety, niemiecki urząd skarbowy nie precyzuje dokładnego terminu zwrotu nadpłaty podatku. Zazwyczaj okres oczekiwania trwa od 3 do 6 miesięcy. Im szybciej złożysz PIT, tym wcześniej możesz spodziewać się zwrotu pieniędzy. Jest to uzależnione także od formy rozliczeniowej, jaką wybrałeś. Jeśli Twoje rozliczenie będzie wiązało się z koniecznością dostarczenia dużej ilości dokumentów, cała procedura może się przeciągnąć i tym samym wydłużyć przewidywany czas zwrotu podatku. Warto zadbać wcześniej o dokładne zapoznanie się z wykazem dokumentów, żeby wiedzieć, co dokładnie powinno zawierać nasze zeznanie podatkowe.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie